Какви ще бъдат промените на пазара на труда вследствие на дигитализацията и на бързия напредък на технологиите, как цифровите технологии, изкуственият интелект и роботиката трансформират същността на заетостта – това бяха въпросите, коментирани в студиото на „Нашият ден“.
Дни след участието си в международна конференция в Лисабон, посветена на бъдещето на заетостта и на професиите на бъдещето, в „Нашият ден“ гостува Моника Моралийска, доктор по икономика, главен асистент в катедра „МИО и бизнес“ в УНСС и председател на сдружение „Дигитален хъб България“.
Според Моника Моралийска новите технологии ще доведат до големи загуби на работни места (особено на нискоквалифициран труд) и могат да изострят съществуващото социално неравенство. Според изразените тези в конференцията над половината от всички прогнозираните загуби на работни места ще бъдат в търговията на едро и дребно, в производството, административни и поддържащи услуги и в транспорта и съхранението. За разлика от тях образованието, здравеопазването, грижите за деца и възрастни, дейностите, при които има по-малко рутинни задачи, са изложени на минимален риск от автоматизиране и затова ще бъдат съхранени.
В същото време се очаква още по-голямо увеличение на новите форми на нестандартна заетост, като работата вкъщи, например. Основното предимство на работата вкъщи е премахване на пространствените и времевите ограничения и предлагане на по-голяма гъвкавост къде и кога да се върши работа, и води до спестяване на време за пътуване до и от работното място. Всичко това дава възможност за по-добър общ баланс между работа и личен живот и осигурява по-висока производителност.
Защо се очаква образованието и уменията да имат все по-голямо значение, защо хората ще трябва да се включват в непрекъснато обучение и защо в бъдещите учебни програми трябва да се наблегне не само на развитието на дигиталните умения, науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM), но и на хуманитарните науки и развитието на „човешки“ умения като съпричастност, убеждаване, комуникация и възможност за решаване на проблеми – можете да чуете в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg