Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на заетостта и професиите на бъдещето

Моника Моралийска и Нина Цанева в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: БНР

Какви ще бъдат промените на пазара на труда вследствие на дигитализацията и на бързия напредък на технологиите, как цифровите технологии, изкуственият интелект и роботиката трансформират същността на заетостта – това бяха въпросите, коментирани в студиото на „Нашият ден“. 

Дни след участието си в международна конференция в Лисабон, посветена на бъдещето на заетостта и на професиите на бъдещето, в „Нашият ден“ гостува Моника Моралийска, доктор по икономика, главен асистент в катедра „МИО и бизнес“ в УНСС и председател на сдружение „Дигитален хъб България“. 

Според Моника Моралийска новите технологии ще доведат до големи загуби на работни места (особено на нискоквалифициран труд) и могат да изострят съществуващото социално неравенство. Според изразените тези в конференцията над половината от всички прогнозираните загуби на работни места ще бъдат в търговията на едро и дребно, в производството, административни и поддържащи услуги и в транспорта и съхранението. За разлика от тях образованието, здравеопазването, грижите за деца и възрастни, дейностите, при които има по-малко рутинни задачи, са изложени на минимален риск от автоматизиране и затова ще бъдат съхранени.

В същото време се очаква още по-голямо увеличение на новите форми на нестандартна заетост, като работата вкъщи, например. Основното предимство на работата вкъщи е премахване на пространствените и времевите ограничения и предлагане на по-голяма гъвкавост къде и кога да се върши работа, и води до спестяване на време за пътуване до и от работното място. Всичко това дава възможност за по-добър общ баланс между работа и личен живот и осигурява по-висока производителност. 

Защо се очаква образованието и уменията да имат все по-голямо значение, защо хората ще трябва да се включват в непрекъснато обучение и защо в бъдещите учебни програми трябва да се наблегне не само на развитието на дигиталните умения, науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM), но и на хуманитарните науки и развитието на „човешки“ умения като съпричастност, убеждаване, комуникация и възможност за решаване на проблеми – можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05