Какви ще бъдат промените на пазара на труда вследствие на дигитализацията и на бързия напредък на технологиите, как цифровите технологии, изкуственият интелект и роботиката трансформират същността на заетостта – това бяха въпросите, коментирани в студиото на „Нашият ден“.
Дни след участието си в международна конференция в Лисабон, посветена на бъдещето на заетостта и на професиите на бъдещето, в „Нашият ден“ гостува Моника Моралийска, доктор по икономика, главен асистент в катедра „МИО и бизнес“ в УНСС и председател на сдружение „Дигитален хъб България“.
Според Моника Моралийска новите технологии ще доведат до големи загуби на работни места (особено на нискоквалифициран труд) и могат да изострят съществуващото социално неравенство. Според изразените тези в конференцията над половината от всички прогнозираните загуби на работни места ще бъдат в търговията на едро и дребно, в производството, административни и поддържащи услуги и в транспорта и съхранението. За разлика от тях образованието, здравеопазването, грижите за деца и възрастни, дейностите, при които има по-малко рутинни задачи, са изложени на минимален риск от автоматизиране и затова ще бъдат съхранени.
В същото време се очаква още по-голямо увеличение на новите форми на нестандартна заетост, като работата вкъщи, например. Основното предимство на работата вкъщи е премахване на пространствените и времевите ограничения и предлагане на по-голяма гъвкавост къде и кога да се върши работа, и води до спестяване на време за пътуване до и от работното място. Всичко това дава възможност за по-добър общ баланс между работа и личен живот и осигурява по-висока производителност.
Защо се очаква образованието и уменията да имат все по-голямо значение, защо хората ще трябва да се включват в непрекъснато обучение и защо в бъдещите учебни програми трябва да се наблегне не само на развитието на дигиталните умения, науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM), но и на хуманитарните науки и развитието на „човешки“ умения като съпричастност, убеждаване, комуникация и възможност за решаване на проблеми – можете да чуете в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg