Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Заедно – различни“ – изложба в галерия „Сезони“

БНР Новини
Отражение I/Димитър Чолаков
Снимка: Галерия "Сезони"

Големият наш съвременен художник професор Димитър Чолаков е поканил 11 художници от едно поколение, обединени в проекта „Заедно – различни“, представен в галерия „Сезони“.

С част от авторите Димитър Чолаков е учил заедно в Художествената гимназия, после в Художествената академия и до днес свързва житейския си и творчески път с тези артисти. 

За реализирането на проекта си Димитър Чолаков събира приятелите си творци Владимир Пенев, Валери Чакалов, Десислава Минчева, Димитър Рашков, Димитър Грозданов, Ивайло Мирчев, Свилен Блажев, имена значими за нашата култура, заедно и силни в своето различие.

„Общ е принципът за пластично организиране на художественото пространство – казва Димитър Чолаков, защитавайки своята идея, – но през годините всеки е намерил свой собствен изказ. Всеки е различен и разпознаваем“.

Специално за изкуството на Димитър Чолаков, който показва в изложбата в „Сезони“ 11 свои картини, Десислава Минчева казва: „Игра и фантазия“. Зряла игра на зрял хедонист. Картините му изглеждат направени като че от един-единствен полъх на вятъра. Има само разказване на приказки. Приказки за хора, обичащи света, разказвани от човек с голямо въображение“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30