Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Пенков: Можем да създадем среда, която да стимулира по-високите технологии

Снимка: pixabay.com

Представете си, че има компютър, който вместо вас би обобщил целите ви, би подредил задачите ви за деня. Инж. Светлин Пенков, председател на УС, и Кристина Ескенази, член на УС на новосъздадения клъстер "Изкуствен интелект", гостуваха в студиото на "Нашият ден" и разказаха за своята дейност:

"Представете си, че имате много задачи, които трябва да изпълните. Аз се заинтересувах как роботите могат да правят това и как те биха извлекли информация, за да направят след това компютърна програма."

Младият български IT специалист д-р Светлин Пенков е бил около 10 години част от екипа на FiveAI − най-голямата стартъп компания за автономни коли във Великобритания. Светлин ръководи екип, разработващ модели за ситуационно предвиждане поведението на останалите участници в движението – автомобили, управлявани от хора, велосипедисти и пешеходци. Научноизследователската му дейност е с фокус върху задачи за изкуствен интелект, изискващи по-сложни когнитивни функции. Пенков е доктор по роботика и изкуствен интелект от Единбургския университет. 

През август 2019 г. д-р Светлин Пенков се връща, за да работи в България и тук той стартира същата дейност. Казва, че от опита си в чужбина, работейки в огромна компания, на върха на технологиите, е разбрал, че за да стигнеш на такова ниво, не се изискват някакви невероятни ресурси. Ключов фактор е човешкият ресурс. "В България виждам огромен потенциал в тази насока. Едно от нещата, за които искам да работя активно, е у нас да изградим място, където да развиваме наука на световно ниво", споделя д-р Светлин Пенков.

"Осъзнах, че България има изключителен потенциал в сферата на изкуствения интелект. Има много млади момичета и момчета, изключително умни, но някой трябва да насочи интереса и вниманието им в тези технологии." - категоричен е Пенков. 

"Именно това е потенциалът на България. Тук можем да създадем такава среда, която да стимулира още по-високите технологии, за да предоставяме по-интересни решения на по-трудни проблеми."

Светлин Пенков беше отличен с грамота „Джон Атанасов 2019“, която се присъжда за изключителни постижения в областта на компютърно базираните технологии. 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26