Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За квалификацията на медиаторите

Снимка: Pixabay

Как се става медиатор в България и кои са най-важните аспекти на обучението по медиация? Медиацията все повече се налага като тенденция за извънсъдебен начин на решаване на спорове. 

Специален гост на "Законът и Темида" беше Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България:

"Медиацията е само един от начините за извънсъдебно решаване на спорове. По света и в Европа се обръща внимание и на други методи. Най-разпространен е арбитражът. Може би липсва в нашето публично пространство и в медиите популяризиране на тези методи."

В Министерството на правосъдието действа работна група за въвеждането на задължителна медиация

"Темата за задължителната медиация се повдигна вече доста сериозно. Имаше организирана кръгла маса с Висшия адвокатски съвет по повод въпросите на задължителната медиация. 

Медиацията в своята основа е доброволна процедура и не можем да кажем "Ще задължим страните да стигнат до споразумение". 

Често се повдига и въпросът за обученията по медиация, за квалификацията на медиаторите.

"Подчертавам, че в България няма задължително изискване за юридическо образование за медиаторите. Това е един от въпросите, който поражда дискусии сред адвокатските среди. Чуват се и мнения, че адвокатите по право трябва да бъдат медиатори, за което аз съм против. Трябва да има обучение, дори и за адвокатите. Още повече, че в нашето юридическо образование във факултетите не се преподават близки дисциплини. В УНСС и в Нов български университет има, доколкото знам, медиация като свободноизбираем предмет. Трябва да се помисли много. В Европа критериите са много строги. Изискват се по 200 учебни часа. У нас все още сме със 60 учебни часа. Колеги разработват проект за стандарти за обучение по медиация. Особено във връзка със семейните спорове – трябва да има допълнително обучение."

В публичното пространство думата "медиатор" се прикачва към много други сфери. Медиаторът не е просто посредник по смисъла на Закона за медиация. "Аз лично на всяка работна група казвам, че медиаторът трябва да има висше образование, даже обучението по медиация може да бъде част от магистърска степен или към висше учебно заведение." – смята адвокат Елиза Николова.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54