Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ромските стипендии – дискриминация или изравнителна мярка

БНР Новини
Цвета Кирилова от сдружение "Азбукари"
Снимка: Личев архив

"Мъжете и жените от всички раси са родени с еднакъв набор от възможности и способности. Но човешките умения не са само плод от самото раждане. Те се развиват или закърняват в зависимост от семейството и квартала, в който живееш, от училището, което посещаваш, от бедността и богатството, които те обкръжават. Човешките умения и способности са плод на стотици невидими въздействия, които влияят на малкото пеленаче, на растящото дете и не на последно място на зрелия човек" – с този дълъг увод – цитат от президента Линдън Джонсън – отваряме темата за решението на Върховния административен съд, който постанови, че стипедниите за ромски деца са дискриминация срещу всички други деца.

Сигналът беше подаден от сдружение "Азбукари". Александър Райчев разговаря в "Нашият ден" с Цвета Кирилова, председател на сдружението. 

Проектът стартира преди няколко години и предизвика бурни дискусии. Става въпрос за стипендии от 30 евро на месец – предназначени за ромски деца в 9-и, 10-и и 11-и клас.

Парите, които държавата планираше да даде за съфинансиране на стипендиите за ученици от ромски произход, бяха малко над 2% от средствата, които се дават за ученически стипендии всяка учебна година. Ставаше въпрос за около 436 хил. лева, с които образователното министерство ще съфинансира стипендии за 700 роми от 9-и до 12-и клас за две учебни години. В същото време всяка година образователното министерство дава 21 млн. лева за стипендии за успех и при ниски доходи в семейството, които получават около 80 хиляди деца или 1/3 от всички ученици. 

Според Кирилова мярката всъщност цели осигуряване на евтин вот и е несправедлива спрямо останалите деца. За нея най-големият риск от програмата е, че и други деца ще започнат да се самоопределят като роми.

Законът за защита от дискриминация посочва, че изравнителните мерки не са дискриминация до момента, в който бъде преодоляна диспропорция. В случая е налице диспропорция 9,5% роми средношколци срещу 78% българи.

В насърчителните мерки Кирилова вижда мислене на парче и създаване на вредни навици различни групи да се самоизолират. Тя твърди, че подобни мерки за задържане на деца в училище не бива да се пишат и провеждат. "Ако проектът за стипендии щеше да обхване 5% от ромските гимназисти и в него виждаме дискриминация, какво да кажем да идеята за раздаване на 1200 лева на завръщащи се от чужбина българи".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53