"Мъжете и жените от всички раси са родени с еднакъв набор от възможности и способности. Но човешките умения не са само плод от самото раждане. Те се развиват или закърняват в зависимост от семейството и квартала, в който живееш, от училището, което посещаваш, от бедността и богатството, които те обкръжават. Човешките умения и способности са плод на стотици невидими въздействия, които влияят на малкото пеленаче, на растящото дете и не на последно място на зрелия човек" – с този дълъг увод – цитат от президента Линдън Джонсън – отваряме темата за решението на Върховния административен съд, който постанови, че стипедниите за ромски деца са дискриминация срещу всички други деца.
Сигналът беше подаден от сдружение "Азбукари". Александър Райчев разговаря в "Нашият ден" с Цвета Кирилова, председател на сдружението.
Проектът стартира преди няколко години и предизвика бурни дискусии. Става въпрос за стипендии от 30 евро на месец – предназначени за ромски деца в 9-и, 10-и и 11-и клас.
Парите, които държавата планираше да даде за съфинансиране на стипендиите за ученици от ромски произход, бяха малко над 2% от средствата, които се дават за ученически стипендии всяка учебна година. Ставаше въпрос за около 436 хил. лева, с които образователното министерство ще съфинансира стипендии за 700 роми от 9-и до 12-и клас за две учебни години. В същото време всяка година образователното министерство дава 21 млн. лева за стипендии за успех и при ниски доходи в семейството, които получават около 80 хиляди деца или 1/3 от всички ученици.
Според Кирилова мярката всъщност цели осигуряване на евтин вот и е несправедлива спрямо останалите деца. За нея най-големият риск от програмата е, че и други деца ще започнат да се самоопределят като роми.
Законът за защита от дискриминация посочва, че изравнителните мерки не са дискриминация до момента, в който бъде преодоляна диспропорция. В случая е налице диспропорция 9,5% роми средношколци срещу 78% българи.
В насърчителните мерки Кирилова вижда мислене на парче и създаване на вредни навици различни групи да се самоизолират. Тя твърди, че подобни мерки за задържане на деца в училище не бива да се пишат и провеждат. "Ако проектът за стипендии щеше да обхване 5% от ромските гимназисти и в него виждаме дискриминация, какво да кажем да идеята за раздаване на 1200 лева на завръщащи се от чужбина българи".
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg