Защо българите днес са гневни и накъде води този гняв? Как се оказваме в Лабиринта, защо еднопосочното движение по него е предопределено и кой е Първият Лабиринт? Има ли изход от всяка ситуация и защо е важно разчитането на символите? Каква е тайната на Нишката на Ариадна и защо едно пътуване до Аляска потвърждава всичко казано от древността до днес?
Никол Данева е автор на 9 книги, които включват 7 романа, едно документално-историческо изследване и един пътепис. Последният – посветен на Аляска. В шест от романите ѝ героите са едни и същи, т.е. продължават сюжетна линия в развитие.
В ефира на „Нашият ден“ писателката избира да започне с „Шифърът на кръста“, в който всяка глава е извивка по време на спускането по един Лабиринт, в който се изживява катарзис, получават се знания и се излиза навън към съвремието и ежедневните ни проблеми. Така се оказваме във филма на нейните романи, който е добре поднесен и благодарение на завършената кинорежисура в Москва, където Никол Данева се обучава в групите на прочутите кинорежисьори Глеб Панфилов и Александър Митта.
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg