Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В кръга на линията

БНР Новини
1
Татяна Харизанова
Снимка: Личен архив

„Не искам да знам, а искам да търся“. Може би това малко на пръв поглед странно, даже подвеждащо заглавие на изложбата на Татяна Харизанова, която се представя в галерия „Сан Стефано“, разкрива същността на нейното изкуство. Затова, ако човек погледне работите ѝ в различни изложби през последно време, ще види, че или цветът е ярък, доминиращ, или изтеглен, за да даде смисъл на друга символика и кодове за разгадаване на нейното художническо верую, като философ и човек, свързващ ни с нещата от живота.

Сега изложбата се нарича „В кръга на линията“ цветът е по-изтеглен, линиите се преплитат и създават образи на хора, на лица, на пътища, на други хоризонти. Заглавията подсказват тези търсения и най-вече „намиранията“ на друга чувствителност, на друга реалност: Две лица, Любов, Усещане, Хоризонт… Силно повлияна от графиката, която изучава в Художествената гимназия „Николай Райнов“ в София, когато експериментира с цветовете, те са по-приглушени и въздействат отвътре навън. 

Експозицията „В кръга на линията“  линията ни води към една пластическа чистота, към богато вътрешно усещане, към вибрации и особени връзки. Това са абстрактни картини с особена поетика, особено интересна, защото е в друга стилистика.

Картината „Закуска в леглото“ ни показва как обикновените неща от битието са синтезирани и обвързани с образния език форми и живописна трактовка. Васил Николчев пише за тези творби на Татяна Харизанова: „В нейния художествен мироглед властват синтезираните образи и чистите линии. Там индивидуалните черти са сведени до общ признак, връзките не са пространствени, а духовни… Татяна превръща образите в символи, а хората в знаци, техните лица не отразяват мимолетни състояния, а покой“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14
 Център

За връзката между Габрово, текстила и съвременното изкуство

Габрово е познат е като люлка на светското образование. Неслучайно градът е наричан "българският Манчестър". Това е мястото, където се случва индустриализацията в  България. Едно от ключовите места за първите машинни производства, както и развитието на текстилната индустрия и кожарството. Това припомня  в "Домът на музите" културологът и куратор..

публикувано на 26.08.24 в 10:12