Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В кръга на линията

БНР Новини
1
Татяна Харизанова
Снимка: Личен архив

„Не искам да знам, а искам да търся“. Може би това малко на пръв поглед странно, даже подвеждащо заглавие на изложбата на Татяна Харизанова, която се представя в галерия „Сан Стефано“, разкрива същността на нейното изкуство. Затова, ако човек погледне работите ѝ в различни изложби през последно време, ще види, че или цветът е ярък, доминиращ, или изтеглен, за да даде смисъл на друга символика и кодове за разгадаване на нейното художническо верую, като философ и човек, свързващ ни с нещата от живота.

Сега изложбата се нарича „В кръга на линията“ цветът е по-изтеглен, линиите се преплитат и създават образи на хора, на лица, на пътища, на други хоризонти. Заглавията подсказват тези търсения и най-вече „намиранията“ на друга чувствителност, на друга реалност: Две лица, Любов, Усещане, Хоризонт… Силно повлияна от графиката, която изучава в Художествената гимназия „Николай Райнов“ в София, когато експериментира с цветовете, те са по-приглушени и въздействат отвътре навън. 

Експозицията „В кръга на линията“  линията ни води към една пластическа чистота, към богато вътрешно усещане, към вибрации и особени връзки. Това са абстрактни картини с особена поетика, особено интересна, защото е в друга стилистика.

Картината „Закуска в леглото“ ни показва как обикновените неща от битието са синтезирани и обвързани с образния език форми и живописна трактовка. Васил Николчев пише за тези творби на Татяна Харизанова: „В нейния художествен мироглед властват синтезираните образи и чистите линии. Там индивидуалните черти са сведени до общ признак, връзките не са пространствени, а духовни… Татяна превръща образите в символи, а хората в знаци, техните лица не отразяват мимолетни състояния, а покой“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46