Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно достойно лице на българските кинотворци

„Мълчание с достойнство“ – Адела Пеева за новия си документален филм с премиера в на 24-тия София филм фест

Снимка: БГНЕС

"Още с първия си филм "Понеделник сутрин" Ирина Акташева и Христо Писков са ударени най-силно. Неговото спиране де факто е предотвратило развитието на българското кино в посока на кинематографии като чешката, полската, новата френска вълна. Вероятно и нашата кинематография, нашето кино щеше да се нареди между тях, ако не и на челните места... Това разказа в "Артефир" документалистката Адела Пеева за новия си филм „Мълчание с достойнство“. Това е документален филм за живота и творчеството на известните български кинорежисьори – семейство Ирина Акташева и Христо Писков. Филмът разкрива неизвестни детайли от историята на българското кино и взаимоотношенията между политическия елит и интелигенцията по онова време.

След този филм двамата са 8 години без работа

"Лавина" е техен филм, който още на сценарий бива забавян – едно, второ и чак трето ръководство пуска филма. Така че той има 10 години закъснение. Причините са комплексни. 

Ирина Акташева и Христо Писков„Мълчание с достойнство“ е изграден на основата на интервюта и един разговор с Ирина Акташева и Христо Писков 

"За първи път снимах Ирина Акташева във връзка със сайта за жени-режисьорки в българското игрално кино и взех интервю от нея. За мое щастие се получи връзка между нас – тя не даваше никакви интервюта – и се съгласи да направя филм за нея. Ирина почина, но това интервю беше много ценно и то стана база. Ние намерихме и други интервюта, дадени на колеги в чужбина, ползвахме кадри от техните филми, много фотоси... Също и много от актьорите, участвали във филмите на Ирина Акташева и Христо Писков (те са били майстори на кастинга). Интервюто, което взех от Стефан Данаилов, е едно от последните, които той е дал. Това интервю ми е много драго... Една плеяда от български актьори – Руси Чанев, Любен Чаталов, Георги Мамалев, Филип Трифонов... могат да бъдат видени и като млади във филма."

Онази епоха на българското кино

"Държах да видя какви са били взаимоотношенията между интелигенцията (кинаджиите) и политическата власт (властимащите по времето на социализма). Затова и бяхме в Комисията по досиетата. Павел Писарев (тогава (1971-1976) е генерален директор на „Българска кинематография“) ни обясни доста неща за взаимотношенията тогава."

Въпреки мнението, че кинаджиите са били "услужливи", смятам, че в този филм показвам едно достойно лице на българските кинотворци. Операторът Емил Христов казва, че "те са пребити хора. Те не са били по лагери, не са били измъчвани, но са духовно пребити хора."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на португалското класическо кино

Започнаха Дните на португалското класическо кино.  Програмата е съставена от Българската национална филмотека и Португалската филмотека – Музей на киното.  Ще бъдат показани 6 португалски филма от 40-те до 80-те години на миналия век. Класическите заглавия са дигитално реставрирани с помощта на най-новите технологии, с които разполага..

публикувано на 23.04.24 в 17:00

Обявяват "Рицар на книгата" в Световния ден на книгата и авторското право

Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от..

публикувано на 23.04.24 в 16:24

Ралица Генчева чете благотворително в Световния ден на книгата и авторското право

Днес (23 април) в Световния ден на книгата и авторското право Ралица Генчева ще чете свои произведения. 20% от приходите от всички продадени книги ще бъдат насочени за каузата на Борко и Джони – две момчета, които се борят с аутизъм. Тя ще представи и някои от своите книги, сред които "Азбука на любовта", "Нагоре към себе си", "Този път, за да ме..

публикувано на 23.04.24 в 15:35

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59