Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ски учителят Йордан Рангелов:

Старият Княжевски лифт не отговаря на съвременните изисквания и капацитет

От известно време се повдига въпросът, че евентуално може да бъде възстановен Княжевският лифт. За ски туризъм и отдих на Витоша – ще стане ли по-достъпна Витоша за столичани и гости на града? Какви са перспективите за развитие и колко “близо” е планината до нас? За състоянието на алеите, на пътеките, на инфраструктурата на така близката и (не)достъпна до столицата планина.

Дългогодишният ски инструктор Йордан Рангелов, който работи към "Витоша ски", гостува в "Нашият ден" и разказа повече по темата.

"Достъпът към Витоша трябва да се осъществява не само от Княжево, от Симеоново или от Драгалевци, а от много повече места. Защото Витоша не е само на София. Защо да няма един лифт и от Рударци за перничани? 

Рангелов смята за Княжевския лифт, че "вариантът, който се разглежда, не е удачен и няма да реши нищо. Този лифт трябва да продължи до Златните мостове, защото това е логиката на нещата. Защо до там? Защото там има един по-малък ски център – Ветровала, Офелиите има едно ски училище, Конярника, който е изоставен и е в катастрофално състояние." 

Йордан Рангелов (вдясно) и Александър РайчевМоето мнение е, че ако се прави Княжевския лифт, той трябва да продължи през Момина скала до Златни мостове, категоричен е Йордан Рангелов.

Предложението, което прозвуча от концесионера "Витоша ски", не предполага удължаване на лифта и към Момина скала. 

Възстановяването на стария Княжевски лифт вече не отговаря на съвременните изисквания, интереси и капацитет

"Вървят разговори и има такива идеи лифтът да продължи до Златни мостове, защото старият лифт няма да бъде ефективен и няма да върши работа. Казвам го като човек, който познава планината и има виждане по нещата. Лифтът трябва да стигне от Златни мостове към Ветровала и Конярника

Факторът безопасност трябва да бъде на първо място

"Аз съм алергичен към думата "възстановяване" на съоръженията на Витоша. Според мен правилната дума е "модернизация", тъй като съоръженията са много стари и опасни! Трябва да забравим, че в този вид може да тръгне и Драгалевският лифт... Няма как да бъде поддържано това съоръжение. Фирмата производител вече не съществува. Концесионерът иска да го подмени с чисто нов. Държавата не му разрешава. Тя стои безучастно и не иска да вземе отношение да реши проблема. Този казус продължава 12 години.

Малко преди да спре Драгалевският лифт, возихме г-н Красен Кралев, г-н Валери Симеонов и г-н Нено Димов... запознахме ги... и от там насетне какво се случи – нищо! – подчерта Йордан Рангелов и добави, че е време хората, от които зависи, да се стреснат и да вземат решение най-после.

Сдружението, което учредихме, ще работи за построяването на Витоша на модерни съоръжения, които са много по-добре обезопасени и гарантират живота и сигурността на деца и възрастни. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05