Така поне си представят неотложните действия срещу коронавируса малките възпитаници на „Летящата класна стая“ – базовият център на „Кооперативна академия“. Академията е обучителна организация, работеща по модела на кооперативната грижа с методика на обучението, структура и управление според формата на Световната асоциация на кооперативите.
Поводът да надникнем в центъра е една работилница от програмата на за съжаление отложения фестивал „(не)Възможното образование“, подготвена от психоложката Петя Гиева, съоснователка и учителка в Академията. „Картография на радостта“ е надсловът на работилницата, в чийто център е играта. Играта не като забавление, загуба на време или „метод“ за обучение, а играта като процес на учене, общуване, изява и израстване на детето. Дори когато играта е спонтанна и без участие на възрастен, тя е незаменима като „тренировка“, симулация на житейски роли, ситуации, търсене на решения и справяне с проблеми. Лишаването от игра или според специалистите „игровата депривация“ оказва силно отрицателно въздействие върху малките и в по-късните им години като възрастни. Прояви на насилие, антисоциално поведение, неуспешно общуване, дори нарушено мозъчно развитие са сред заплахите за лишените от възможност да играят деца. А когато играта е част от обучението, тя предоставя чудесна възможност за развитие, изява и стимулиране на любознателността.
Повече за опита на психоложката Петя Гиева чуйте в записа. Работилницата „Картография на радостта“ и другите отложени прожекции и събития от фестивала „(не)Възможното образование“ ще очакваме с интерес след отмяната на мерките срещу коронавируса.
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg