"Константин Щъркелов. Самотникът скитник". С тази изложба Софийската градска художествена галерия отбелязва 130 години от рождението на големия български художник. Част от творбите в експозицията се показват за първи път. Екипът на галерията подготвя и каталог, който включва изключително ценни архивни материали за Константин Щъркелов – лични дневници, снимки, спомени, писма на негови съвременници. Освен албума в каталога има и биография на художника със снимки. Централният държавен архив е партньор на СГХГ.
За да възстанови хронологията на живота и творчеството на художника, екипът на СГХГ проучва и преглежда стотици документи, статии, спомени, текстове и други архивни материали. Това проучване дава възможност да се изяснят и допълнят факти от живота му и да се види с колко и какви произведения участва в различните изложби през годините, както и да се възвърнат забравените оригинални названия, които Щъркелов е поставял на своите картини. Експозицията включва над 300 произведения – масла, акварели и рисунки, обхващащи цялостното творчество на художника.
Наричат Константин Щъркелов Царя на акварела. Изложбата показва художника не само в областта на натюрморта, но и като портретист, какви образи е създавал в областта на рисунката, неговите преживявания и отношение към войната. Защото той и участва, и рисува по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Това е един допълнен образ на Константин Щъркелов, защото хората познават само определени неща.
Откриването на експозицията беше предвидено да бъде на 18 март. С оглед на обстановката в страната, СГХГ размества своя художествен план и оставя изложбата до края на месец август. Така всички ценители ще имат възможност да разгледат спокойно.
Подробности за това изключително интересно – и като художествени факти, и като среща с непознати досега творби на Константин Щъркелов – дава за "Артефир" директорът на СГХГ Аделина Филева, която, заедно с Красимир Илиев и Пламен Петров, е и куратор на това значително художествено събитие.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg