Тази година Рим е притихнал. Светът се опитва, заедно с болката, която носи, да продължи напред. Всяка година през юни в Рим се провежда празник на българското кино. Жана Яковлева, директор на Българския културен институт в Рим, сподели в "Артефир".
"Като страшен декор на филм, празният площад, папата, който плаче сам в малката стая... Никой от нас не си е представял... За два месеца животът се преобърна на всички ни. Живеем някак си да се събудим, да сме, да имаме сила, да вярваме, че напред ще има нещо хубаво..."
Надеждата е последното, което трябва да си отиде от мислите ни.
"Но ако няма надежда, че ще продължим, то много трудно всеки от нас би станал въобще от леглото. Наистина тук, в Италия, ситуацията е драматична. И независимо от малките просветления – с хубава новина, с един човек повече излекуван – всеки знае в сърцето си, че пътят до финала е още далеч. Моля ви, пазете се!"
13-ото издание на фестивала трябваше да е през юни, запазили сме дати за юли, ако не стане – по-нататък.
"Филмът, с който по някакъв странен начин щяхме да открием тази година празника на българското кино, това е анимационният филм на Тео Ушев по книгата на Георги Господинов "Физика на тъгата". Сигурно ще ви изненада това мое решение. То не дойде сега. Искахме тази година да открием с един страхотен концерт на Хилда Казасян с българска музика от български филми. Надявахме се във Вила Боргезе да се чуят мелодиите от нашите прекрасни филми. Дано да е тази година. Много е хубаво да обърнем поглед към нашите стари филми. В тях има много топлина. Аз ги гледам и днес с умиление, с тъга. А сега си казвам – ето, земята се върти и нещата почнаха да се връщат обратно.
Затова бих показала старите български филми, които със старата си дата може би в утрешния ден ще звучат много актуално." – изрази надежда Жана Яковлева.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg