Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жана Яковлева: Да обърнем поглед към нашите стари филми

Надеждата е последното, което трябва да си отиде от мислите ни

Тази година Рим е притихнал. Светът се опитва, заедно с болката, която носи, да продължи напред. Всяка година през юни в Рим се провежда празник на българското кино. Жана Яковлева, директор на Българския културен институт в Рим, сподели в "Артефир".

"Като страшен декор на филм, празният площад, папата, който плаче сам в малката стая... Никой от нас не си е представял... За два месеца животът се преобърна на всички ни. Живеем някак си да се събудим, да сме, да имаме сила, да вярваме, че напред ще има нещо хубаво..."

Надеждата е последното, което трябва да си отиде от мислите ни.

"Но ако няма надежда, че ще продължим, то много трудно всеки от нас би станал въобще от леглото. Наистина тук, в Италия, ситуацията е драматична. И независимо от малките просветления – с хубава новина, с един човек повече излекуван – всеки знае в сърцето си, че пътят до финала е още далеч. Моля ви, пазете се!"

13-ото издание на фестивала трябваше да е през юни, запазили сме дати за юли, ако не стане – по-нататък. 

"Филмът, с който по някакъв странен начин щяхме да открием тази година празника на българското кино, това е анимационният филм на Тео Ушев по книгата на Георги Господинов "Физика на тъгата". Сигурно ще ви изненада това мое решение. То не дойде сега. Искахме тази година да открием с един страхотен концерт на Хилда Казасян с българска музика от български филми. Надявахме се във Вила Боргезе да се чуят мелодиите от нашите прекрасни филми. Дано да е тази година. Много е хубаво да обърнем поглед към нашите стари филми. В тях има много топлина. Аз ги гледам и днес с умиление, с тъга. А сега си казвам ето, земята се върти и нещата почнаха да се връщат обратно.

Затова бих показала старите български филми, които със старата си дата може би в утрешния ден ще звучат много актуално."  изрази надежда Жана Яковлева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23