Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем ли да направим завещание, без да излизаме от дома си

Камен Каменов, нотариус
Снимка: Кирчо Стоичков

В какво състояние е нотариалната дейност по време на извънредно положение? Кои са „неотложните“ нотариални производства по време на извънредното положение?

На въпросите отговаря нотариус Камен Каменов – член на Контролния съвет на Камарата на нотариусите, дългогодишен консултант на предаването. 

"Съгласно разпоредбата на чл. 5, ал.3 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на НС от 13 март, се ограничават нотариалните производства до неотложни такива при спазване на здравно-хигиенните изисквания. 

Неотложно нотариално производство се започва, ако ще настъпят вреди или загуби за гражданите. Завещанията могат да влязат в тази хипотеза за неотложност. Тогава сделката ще се изповяда при спазване на хигиенните изисквания. Също така лицата, които искат да изповядат сделка, трябва да представят документ, че не се намират под карантина."

Нотариално и саморъчно завещание

"Стига да се спазят нормативните изисквания на Закона за наследството, и саморъчното завещание е удачен вариант. То може да бъде дадено за пазене при нотариус. Но онлайн не е точна дума, когато говорим за нотариална дейност и осъществяване на сделки – така нотариус Каменов отговори на въпросите на слушатели можем ли направим завещание, без да излизаме от дома си?

Той увери, че Нотариалната камара от години работи за приемането на законодателни промени, ограничаващи брой на имотните измами. Повечето от тях са били приети, така че хората в голяма степен могат да бъдат спокойни.

Повече за дейността на Нотариалната камара по време на извънредното положение чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13