Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Неделчо Тотев

Отливът на пациенти в общинските болници води до рязък спад на приходите

Чирпан - болница
Снимка: mbalchirpan.com

Трудно е да говорим за опит в едно заболяване, което е започнало преди месец и половина. Опитът ни по-скоро е граден през годините през всички грипни епидемии, които сами по себе си не се различават кой знае колко от коронавирусната инфекция, с тая разлика, че тук нещата малко се позатегнаха, малко се попрекспонираха. Това каза д-р Неделчо Тотев, управител на болницата в Чирпан, председател на УС на Сдружението на общинските болници в България, в здравната рубрика на "Нашият ден"

Заговори се за пандемично разпространение на Covid-19 и това донякъде създаде един по-различен подход. Конкретно за този тип инфекция малко общински болници могат да се "похвалят", че са изградили опит. Теоретично би трябвало да си подготвен – на базата на всички давани препоръки, а практически, когато се изправиш пред такъв болен, ти си действаш рутинно, както при всички други. 

При нас в болницата в Чирпан все още не е попадал такъв пациент. В случай че попадне, би трябвало да карантинираме цялото отделение, заедно с персонала, който се е сблъскал с него. Това на практика не би било добър вариант, защото би блокирало другата работа в отделението. 

По отношение на колегите, аз мога да говоря, без да бъда категоричен, всеки гледа да си реши нещата в текущ порядък, колкото се може по-бързо, защото времето е много кратко, за да се снабдим и да продължаваме да се снабдяваме с всичките предпазни средства. Второ, галопиращите цени на предпазните средства ни карат да търсим дарителски фондове, да мобилизираме местните фирми и фирмички и да молим за помощ, защото със средствата, с които разполагаме, не бихме могли да се похвалим, че можем да закупим всичко необходимо.

Слава Богу, няма много общински болници, които да са "овършани" от този вирус

Спирането на плановите операции, спирането на женските и детски консултации, психозата, която се създаде у населението, доведоха до един сериозен отлив на пациентопотока към болниците. Рязко спаднаха приходите. Тази стагнация нас ни изправя на нокти. Като няма пациенти, няма да има средства, няма да имаме ресурс, с който да си позволим да купуваме и да заплащаме нещо по-читаво като възнаграждение, с което да задържаме персонала. Персоналът е пред пенсия или пенсионери и е на такава възраст, в която започва да се замисля дали да продължи да работи... А това е още един проблем за нас – малките болници.

Разговорът с д-р Неделчо Тотев, управител на болницата в Чирпан, председател на УС на Сдружението на общинските болници в България, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00