Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В криза хората трябва да са най-изобретателни, комбинативни и гъвкави

Човекът продължава да е основният актив

Снимка: pixabay

Време за нова работа или за вариант на предишната. Двойната криза, която удари света, първо, здравната, после и финансовата, няма как да остави човек в нормална ситуация. Не мисля, че който и да е специалист в който и да е бранш се чувства в момента привилегирован. „Хоум офисът" има както позитиви, така и негативи. Всяка една дейност пострада изключително много след избухването на кризата. Ясно е, че има дейности, които биха могли частично да бъдат извършвани добре от вкъщи, но и такива, които няма как да бъдат реализирани от дома. Така коментира темата Павел Хаджиев, експерт човешки ресурси и създател на CADABRA, в "Нашият ден".

"Няма добра комуникация. Няма как да протича добър процес на интервю, тестване и т.н. и за никого не е приятна липсата на физически контакт. Интервю по телефон или интервю през камера по никакъв начин не би могло да бъде сравнено с физическото общуване и предимствата, които дава. Има много специалисти, които не мога да се представят на желаното ниво. 

За повечето работещи хора на пазара на труда това не е първата криза. И много хора в някаква степен са подготвени по-адекватно. Икономическа криза в нашата държава се случва на около 10 години. Най-сигурното, което може да се каже, е, че всичко е несигурно. Нямаме ясна представа как ще случват нещата след месец-два. Ясно е, че всички ние в една или друга степен ще загубим част от приходите си или не дай си боже, работата си. Но в никакъв случай не бива да загубваме стабилност, психика и ум. Тази нестабилност не предизвиква доволство нито у специалистите, нито у работодателите. 

Доста от сектори много по-бързо от очакваното ще "избухнат" и ще започнат да наемат нови и нови хора. Просто хората трябва да бъдат нащрек и веднага да се включат. И да нямат никакво притеснение да кандидатстват дори и за позиция, която на пръв поглед им се струва неестествена. Всяка възможност трябва да бъде проверена. 

В криза хората трябва да бъдат възможно най-изобретателни, комбинативни, гъвкави и да направят всичко възможно да увеличат своята предприемчивост. Също да внимават за всеки дребен детайл. Освен всичко – сега е и време за компромис." – подчерта Павел Хаджиев.

За кариерата по време на криза разказа Лиляна Георгиева, коуч и специалист в областта на човешките ресурси:

"Едната посока е: Хората, разбира се, са объркани, имат нужда от яснота какво да предприемат, кога и как. Втората посока: Кризата дава и възможности – да забавим нещата, да чуем себе си, да разберем какво наистина искаме, нови бизнес ниши... Т.е. има негативно, има и позитивно. Гъвкавостта винаги е печеливш ход. Но тя включва донякъде и приспособяване и правене на компромис. Бих препоръчала да бъдем гъвкави в знанието ни за нас, т.е. да не се вкопчваме в титлите, които имаме, в длъжностите, които изпълняваме, а по-скоро да погледнем на себе си малко по-отгоре – кой съм аз като личностни качества, като универсални умения, кои са моите ценности, на какво държа и какво мога да предам, кои са проблемите, които мога да решавам... Това би ни дало и повече възможности."

"След рязък скок на безработицата, какъвто нямаше и при предната криза – не е имало дни с регистрирани 7000 безработни, миналата седмица имаше пък окуражителна вълна на голям брой новоназначени. – каза Георги К. Първанов – HR експерт.

Трябва да мине поне май месец, за да се види какво се случва. Доста бяха съкратени с обещание да бъдат върнати на работа. Аз съветвам хората да не чакат това, ако не са сигурни. Моята препоръка е по-скоро хората да бъдат активни и да не се поддават на паниката, а за работодателите – да направят всичко възможно, за да задържат работните места. Човекът продължава да е основният актив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26