Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

116 години от рождението на Салвадор Дали

Художник не е онзи, който се вдъхновява, а който вдъхновява

БНР Новини
Откриване на изложба на Дали в Москва, януари 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това, че в момента на рисуването аз не разбирам собствените си картини, не означава, че тези картини нямат смисъл; напротив смисълът им е толкова дълбок, комплексен и последователен, че неволно се противопоставя на простия логически анализ". Под тези размишления стои един от най-разпознаваемите подписи в историята на изкуството. Този на Салвадор Дали, един от най-продуктивните и многостранни таланти на 20-те години на ХХ в., както и може би най-известния сюрреалист.

"Сюрреализмът, това съм аз!" – казва Дали, който никога не е страдал от излишна скромност и винаги е бил майстор на самоизтъкването. 

Запомнен най-вече с живописта си, в хода на дългата си и изключително успешна кариера Дали се обръща към скулптурата, графиката, модата, рекламата, писането и киното, където се помнят колаборациите му с Луис Бунюел и Алфред Хичкок (не по-малко интересни са взаимоотношенията му с Уолт Дисни. Дали смята анимацията за артформата на бъдещето, която в пълнота ще изразява абстрактните виждания  на художниците).

Неотделима от образа на Дали е екстравагантната му персона и ролята му на пакостлив провокатор, наред с неоспоримата му техническа виртуозност. И ако ранните му творби със засиления им интерес към органичната морфология го родеят с другите двама прочути испанци – Пабло Пикасо и Хуан Миро, по-късните му работи изразяват преклонението му пред класическото изкуство и Ренесанса, което улавяме в хиперреалистичния стил и религиозния символизъм, заложен в тях.

Обсесивните теми за еротизма, смъртта и гниенето преобладават в работите на Дали. Той синтезира и предава художествена форма на психоаналитичните теории на времето си. Безочливо използвайки автобиографичен материал и детски спомени, работите на Дали изобилстват от фетиши и животински изображения до религиозна символика.

В деня на 116-ата годишнина от рождението на Дали чуйте интригуващ запис от Златния фонд на БНР, в който художникът Димитър Киров разказва как е присъствал и участвал в артистична акция на Дали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25