Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На дюните може с багер, но не и с палатка

Иракли, снимка от 2016 г.
Снимка: БГНЕС

През първия уикенд, в който отпаднаха ограниченията за пътуване, се разбра, че достъпът до плажа за природосъобразен туризъм "Иракли" е преграден на две места, където има начални строителни дейности. 

Два месеца изолация чакахме, за да се върнем към нормалното. Днес се питаме кое е нормата за Черноморието?

"Нормално" ли е например онова, което се случва с малкото останали незастроени кътчета? Или минава за "нормално" просто защото тече от години, изтощихме се от изгубени битки, а поколение деца порасна по протести в защита на Пирин, Иракли, Странджа, къмпинг "Корал" (списъкът не е нито изчерпателен, нито окончателен).

До плажа на Иракли сега се стига само с багер, а става въпрос за два имота, за които са регистрирани инвестиционни предложения за строителство. И двата имота са със статут на земеделска земя в защитени зони от "Натура 2000" и според решения от февруари 2020 г. на Регионалната екоинспекция в Бургас е отказано одобрението за строителство в тях.

Междувременно в НС беше внесен проект за още по-строга забрана и глоби за палатки и къмпингуване. Другите куриозни мерки в подкрепа на туризма включват субсидия за полети от чужбина, карантина за желаещите да летуват в чужбина, намаление на "такса шезлонг". 

Докато социалните мрежи обсъждат поредната недомислица, се извършва строителство в защитени зони и планомерно унищожаване на малкото останали незастроени кътчета. 

Чуйте в звуковия файл печалния обзор на Вера Стаевска от инициативата „Зелени закони“. Тъжният списък на нарушенията започва от най-северната и стига до най-южната част на Черноморската ивица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08