Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Филипов:

Европейско бъдеще за Северна Македония?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страстите в Северна Македония се разпалиха преди срещата на върха за Западните Балкани в Загреб и заради позицията на България пред Съвета за външните работи на ЕС. България иска да се възобнови работата на смесената комисия по Договора за добросъседство, да се намери начин как да честваме заедно Гоце Делчев и да решим въпроса за произхода на македонския език. Президентът Стево Пендаровски каза в телевизионно предаване в началото на май: "Ако цената да влезем в ЕС е да кажем, че не сме македонци и че нашият език се нарича по друг начин, а не македонски, не ни трябва Европейски съюз!" Европейско бъдеще за Северна Македония или задълбочаване на напрежението между България и Северна Македония? – анализ на журналиста Костадин Филипов в "Нашият ден".

"Изказването на Стево Пендаровски беше направено, според мен, с малко повече емоция и патос, отколкото цялата ситуация заслужава. Учуден съм от това настроение, тази тоналност, в която беше изказано това заклинание. Ми като не ви трябва Европейски съюз, защо тогава усилено кандидатствате и правите всичко, така че цялата процедура да започне. Мисля, че това беше предназначено по-скоро за вътрешна употреба, за вътрешна публика, която загрява за провеждането на предсрочните парламентарни избори (предвидени за 12 април, отложени заради пандемията)."

Винаги темата за България е присъствала в предсрочните парламентарни избори на Северна Македония през тези 30 години на обявена независимост, категоричен е Филипов. "Имам усещането, че откакто станаха член на НАТО, политическият елит на Скопие придоби едно самочувствие, че могат много по-лесно да преодолеят и членство в ЕС, проумяха геополитическите механизми. Затова ми се струва, че не беше излишно да се напомни на лидерите на Северна Македония и на обществото, че всяко членство си има своята цена. И че за членството в ЕС, за което те толкова настояват, трябва да се плати фактурата, която България попълни с няколко условия – отказ от претенциите за македонско малцинство, да се нарича езикът "официален език на Република Северна Македония" или "служебен език", и най-после да започне и да си свърши работата Съвместната комисия по история и образование

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18

Срещу войната и за музиката: Историята на един украински музикант в България

Павло Христофоров е роден в Киев, Украйна, и е потомък на българи от Запорожката област.  Музикалният му път започва още на 10-годишна възраст, когато постъпва в музикално училище, а любовта му към музиката бързо се превръща в страст. Преди девет години Павло пристига и се установява в България. Въпреки че професионално работи в IT сектора, той не..

публикувано на 16.08.24 в 10:06

Допълнителното пенсионно осигуряване – какво постигнахме и какво предстои?

Неотдавна в страната ни бе завършен преглед на частното пенсионно осигуряване, извършен съвместно от няколко български институции и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По този повод в ефира на предаването "Нашият ден" бе поканена Диана Йорданова , заместник-председател на Комисията за финансов надзор, която сподели..

публикувано на 15.08.24 в 12:29
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. Такова е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването Марков предлага философски анализ..

публикувано на 15.08.24 в 11:30

Лятна връзка с България: Специалните полети, които ни връщат у дома

През лятото много млади българи, живеещи в чужбина, се завръщат в родината си, за да се насладят на топлината и атмосферата на българското лято и да прекарат време със своите близки. Програмата "Полет към дома", създадена от националния авиопревозвач, предлага именно такава възможност – да улесни завръщането на сънародниците ни за летния сезон...

обновено на 15.08.24 в 10:56