Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се справя "Светът на Мария" в кризата на изолацията

Снимка: mariasworld.org

Безпрецедентната ситуация, в която изпадна светът преди два месеца, се оказа гигантски стрес тест, който изпита издръжливостта и устойчивостта на всички нас като индивиди, както и на цели общности. 

След обявяването на извънредното положение в България през март Фондация „Светът на Мария“ затвори дневния си център за хората с интелектуални затруднения и спря провеждането на всекидневни занимания. Дотогава центърът не е предлагал услуги онлайн.

Миряна Маламин-Сирийски, директорът на фондация „Светът на Мария“, разказва, че за по-малко от седмица екипът на фондацията съумява да създаде онлайн връзка с всеки един от потребителите, да ги обучи как да използват технологиите и да прехвърли дейността онлайн, съхранявайки ритъма на заетост, с който потребителите са свикнали.

Изградената общност издържа на натиска и бързо възстановява стабилност и устойчивост. 

От една седмица екипът на дневния център е започнал разходки на открито с потребителите в малки групи. 

Програмата „Навън“ надгражда досегашните дистанционни дейности и помага на потребителите да понесат по-лесно социалната изолация, като спазват изискванията за хигиена и дистанция.


Фондация „Светът на Мария“ подпомага трудовата и социалната интеграция на хора над 18 г. с лека и умерена степен на интелектуални затруднения, като предоставя индивидуални и групови занимания в Дневен център „Светове“. Открит през юли 2013 г. в столичния кв. „Гоце Делчев“, днес центърът се посещава от 35 души. Там те изграждат битови и трудови навици чрез творчески занимания, съобразени с потребностите и интересите им. Наученото те могат да прилагат на практика, като работят в Защитеното кафене към центъра и приготвят кетъринг за събития, предлаган от социалното предприятие Bon Appétit.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35