Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За буквата и за духа на закона

Правната култура не би трябвало да е езотеричен култ, а част от всекидневието

Здравният министър е издал 59 заповеди от 13 март до 11 май

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Върховният административен съд (ВАС) обяви за нищожна заповедта на здравния министър, с която той беше допуснал предварително изпълнение на заповедите си във връзка с карантинните мерки по време на извънредното положение. 

"Оказва се, че от 13 март до 11 май министърът на здравеопазването е издал 59 заповеди и ако добавим първоначалната, с която се създава щабът – стават 60, каза адв. Ивана Мурджева.

Има дни, в които министърът е издал повече от една заповед – по три, четири... т.е. от един момент нататък само умел и упорит човек, който има опит с четене на административни документи, с мъка и усилия би могъл да проследи смисъла и значението на всички тези документи."

През този извънреден период гражданите се информираха от медиите, в които се цитираха едно до две изречения от тези заповеди, и се опитваха да разберат как те се отнасят до живота им.

Адвокат Мурджева е направила таблица, в която всички заповеди са включени с цел извличане на смисъл и последователност, които, уви, трудно се долавят дори от специалист, посветил на задачата време и усилия.

Непрогледният воал, който подобно административно творчество спуска пред смисъла, подкопава доверието на хората в закона, в неговата правота, последователност и логика. Водят до липса на доверие, че кризата се управлява и не за първи път поставя ясната необходимост от 

гражданско образование

Правната култура не би трябвало да е езотеричен култ, достъпен за посветени жреци, а да стане част от всекидневието на хората, които сега се изправят пред лавина от актове, нормативни уредби, забрани и отменяния на забраните, които всъщност пряко засягат живота им.

Освен за буквата на закона, трябва да следим и за духа на закона, и той трябва да цели запазване на чувството за справедливост.

От 14 до 15 май има издадени нови около 7 заповеди и така хората, които вече са завели жалби, може да се окаже, че ще атакуват обявени междувременно за нищожни заповеди. Това на свой ред намалява доверието на гражданите и увереността им в смисъла на това да защитават правата си. 

А това намалява "колективния граждански имунитет", подхранвайки съзнанието, че няма смисъл да отстояваме правата си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30