Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За буквата и за духа на закона

Правната култура не би трябвало да е езотеричен култ, а част от всекидневието

Здравният министър е издал 59 заповеди от 13 март до 11 май

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Върховният административен съд (ВАС) обяви за нищожна заповедта на здравния министър, с която той беше допуснал предварително изпълнение на заповедите си във връзка с карантинните мерки по време на извънредното положение. 

"Оказва се, че от 13 март до 11 май министърът на здравеопазването е издал 59 заповеди и ако добавим първоначалната, с която се създава щабът – стават 60, каза адв. Ивана Мурджева.

Има дни, в които министърът е издал повече от една заповед – по три, четири... т.е. от един момент нататък само умел и упорит човек, който има опит с четене на административни документи, с мъка и усилия би могъл да проследи смисъла и значението на всички тези документи."

През този извънреден период гражданите се информираха от медиите, в които се цитираха едно до две изречения от тези заповеди, и се опитваха да разберат как те се отнасят до живота им.

Адвокат Мурджева е направила таблица, в която всички заповеди са включени с цел извличане на смисъл и последователност, които, уви, трудно се долавят дори от специалист, посветил на задачата време и усилия.

Непрогледният воал, който подобно административно творчество спуска пред смисъла, подкопава доверието на хората в закона, в неговата правота, последователност и логика. Водят до липса на доверие, че кризата се управлява и не за първи път поставя ясната необходимост от 

гражданско образование

Правната култура не би трябвало да е езотеричен култ, достъпен за посветени жреци, а да стане част от всекидневието на хората, които сега се изправят пред лавина от актове, нормативни уредби, забрани и отменяния на забраните, които всъщност пряко засягат живота им.

Освен за буквата на закона, трябва да следим и за духа на закона, и той трябва да цели запазване на чувството за справедливост.

От 14 до 15 май има издадени нови около 7 заповеди и така хората, които вече са завели жалби, може да се окаже, че ще атакуват обявени междувременно за нищожни заповеди. Това на свой ред намалява доверието на гражданите и увереността им в смисъла на това да защитават правата си. 

А това намалява "колективния граждански имунитет", подхранвайки съзнанието, че няма смисъл да отстояваме правата си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24