Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Ботйов:

Христо Ботев – най-висша духовна мярка и символ на нацията

Боян Ботйов - правнук на Христо Ботев
Снимка: БГНЕС

За мен Христо Ботев, като историческа личност, е съчетание между думи и дела, най-кратко казано. Това сподели в "Нашият ден" Боян Ботйов, правнук на поета революционер Христо Ботев и председател на фондация "Христо Ботев": 

Единство на думи и дела

"Човек от плът и кръв, един гений, който оставя на България двадесет и няколко стихотворения, едно по-малко познато гениално публицистично наследство и разбира се, живот, отдаден за свободата на България – тази велика саможертва, която извършва той заедно със своите 209 четници от Ботевата дружина."

Духовна мяра и непостижим идеал

"Да, наистина е бил съвършен. Това е човек, който идва на тази земя със знаците на своята предопределеност, както всички велики личности. Съдбата му определя особена роля – чрез своя гений и дело да осмисли цялата Възрожденска епоха и да стане най-висша духовна мярка на нацията и неин символ."

Ботев по света

"Много са преводачите на Ботевото творчество по света – над 40 са езиците, на които е преведена поезията му и части от неговата публицистика, от прозата му. Той е един световнопризнат творец. И ако България беше една Велика сила, каквато е била през Средновековието, той щеше да е сред пантеона на най-известните световни творци и борци за свобода."

Мисията на международната фондация "Христо Ботев"

"Вече 25 години работим да пробуждаме съзнанието на младите хора с творчеството и с делото на Христо Ботев. Връчваме всяка година награда на преподавател в областта на хуманитарните дисциплини на Деня на будителите в различни градове. Много Ботеви вечери, викторини, много работа имаме с младите хора в стотиците училища, носещи името на Ботев. Стремим се да го представяме като една творческа и революционна завършена личност. Младите хора имат нужда от това и те си дават ясна сметка какви са нашите национални герои, какво трябва да вземем от миналото и да го пренесем в днешния ден, за да бъдем достойни наследници на тези, които осигуриха свободата на България."

Почит към Ботев

"Всеки преценява как да почете Ботев и неговите съратници и всички загинали за свободата на България – с минута мълчание под воя на сирените, с препрочитане на неговото творчество, с цвете пред негов паметник... Това е вътрешна потребност и избор на всеки от нас."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35

РИОСВ-Хасково с инициативата "Планета срещу пластмаса" за Деня на Земята

На 22 април, когато се отбелязва Международният ден на Земята, РИОСВ-Хасково обедини усилията си с различни организации за провеждането на поредица събития. Петя Дичева от РИОСВ разкри подробности за програмата. В самия ден на Земята – 22 април РИОСВ-Хасково, съвместно с Народно читалище "Марица - 2008" с. Райново, организира  почистване на..

обновено на 22.04.24 в 10:32