Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво оценява матурата по български език и литература

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Правопис, пунктуация – да, задължително. „В повестта на Елин Пелин „Гераците“ се представя конфликтът между поколенията и разпадането на родовия свят“ – и това може да мине за насъщно знание.

„Какво е подчертаното изразно средство: антитеза, гротеска, метафора, литота?“ – малко се позамисляме за литота, но що е антитеза, гротеска и метафора, трябва да е ясно за средноинтелигентния среднообразован европеец. „Каква функция изпълнява Текст 2? – да анализира, да информира, да регламентира, да пропагандира“ – това не го ли минахме в 4-ти клас?

Стигаме до третия заветен модул: „Прочетете откъсите от разказа „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин и напишете аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе) в обем до 4 страници на тема: „Човекът и неговите съмнения“…

Тук вече съмненията на средноинтелигентния зрелостник надхвърлят възможностите му да прецени дали да поеме риска да изложи разсъжденията си под формата на световноизвестния жанр есе, или да заложи на световнонеизвестния, но силно препоръчван на местна почва от добре осведомени частни преподаватели, жанр интерпретативно съчинение…

Ние пък, като родители и данъкоплатци, сме изцяло обзети от съмнението дали матурата по български език и литература показва реалните умения на младите да боравят с езика и най-вече да разсъждават в писмен текст. Нещо повече, наясно сме, че зрелостният изпит увенчава една формално отричана, но упорито поддържана система на зубрене, преповтаряне на клишета, истерично препускане по курсове и частни уроци, която обслужва определени интереси, но не и благото на децата и благоденствието на държавата ни. 

Дали така мисли и един учител, току-що изпратил своите дванадесетокласници?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35