Правопис, пунктуация – да, задължително. „В повестта на Елин Пелин „Гераците“ се представя конфликтът между поколенията и разпадането на родовия свят“ – и това може да мине за насъщно знание.
„Какво е подчертаното изразно средство: антитеза, гротеска, метафора, литота?“ – малко се позамисляме за литота, но що е антитеза, гротеска и метафора, трябва да е ясно за средноинтелигентния среднообразован европеец. „Каква функция изпълнява Текст 2? – да анализира, да информира, да регламентира, да пропагандира“ – това не го ли минахме в 4-ти клас?
Стигаме до третия заветен модул: „Прочетете откъсите от разказа „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин и напишете аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе) в обем до 4 страници на тема: „Човекът и неговите съмнения“…
Тук вече съмненията на средноинтелигентния зрелостник надхвърлят възможностите му да прецени дали да поеме риска да изложи разсъжденията си под формата на световноизвестния жанр есе, или да заложи на световнонеизвестния, но силно препоръчван на местна почва от добре осведомени частни преподаватели, жанр интерпретативно съчинение…
Ние пък, като родители и данъкоплатци, сме изцяло обзети от съмнението дали матурата по български език и литература показва реалните умения на младите да боравят с езика и най-вече да разсъждават в писмен текст. Нещо повече, наясно сме, че зрелостният изпит увенчава една формално отричана, но упорито поддържана система на зубрене, преповтаряне на клишета, истерично препускане по курсове и частни уроци, която обслужва определени интереси, но не и благото на децата и благоденствието на държавата ни.
Дали така мисли и един учител, току-що изпратил своите дванадесетокласници?
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg