Няма по-силна връзка от тази между баща и син и по-трудно преодоляване на желанието и постижението да бъдеш себе си. Любен Дилов-син е Главен герой в „Нашият ден“ в деня, в който фантастът Любен Дилов и негов баща си отива от този свят през 2008 година.
Срещата с Любен Дилов-син е приключение, което кара слушателя да навлиза все по-навътре в гората, без да се страхува, защото залогът на крайния пейзаж е невероятен и райски бряг с хоризонт в синьото – навътре в морето или океана. Журналист, писател, политик, медиен предприемач, сценарист в киното и телевизията, ментор в творчески проекти – почти невъзможна палитра за българските ширини от многобройните житейски и творчески роли на Любо, но и предизвикателство коя от тях е главната.
„Много е подозрително да ти симпатизират много хора…“ – казва Любен Дилов-син и допълва: „Живея между езика и гмуркането…“
10 юни се оказва съдбоносна дата за Любен и дори и със завръщането 30 години назад към първите демократични избори в България за Велико народно събрание.
„Получихме Велико народно събрание, в което нашите Червени бради ни завещаха една Конституция, на която още ѝ плащаме ядовете“, коментира Любен. „Преломен момент, в който България трябваше да избере пътя си. Избра може би не най-мъдрия, но най-миролюбивия път…“
Следва невероятна феерия от смях, сълзи, мъдрост и огромна доза Истина, изказана от Любен Дилов-син, който говори откровено и от позицията на директен участник в събитията през последните 30 години.
Как се срещат баща и син постфактум в радиоефира и в какво вярва Любен Дилов-син днес? Има ли смисъл да се откажеш от един печеливш проект за какаото? Кой ще участва в предстоящата дискусия за съдбата на българската култура в радиоефира, както и кой успя да се възползва от мерките за подпомагане на независимите артисти в България по време на криза? И защо Мадагаскар ни очаква с невероятно тъжните песни на моногамните гърбати китове – чуйте още в звуковия файл.
Мария Мира Христова разговаря с Любен Дилов-син. Звучи и гласът на фантаста Любен Дилов-баща, съхранен в Златния фонд на БНР.
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg