„Преместване на храма на съвременен терен. Това е най-доброто решение за мен“ – категорична е директорката на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева по отношение на хилядолетния храм на Богинята Майка Кибела в Балчик, както и паметник от световно значение. „Така ще може всички да го видят в целия му блясък“, допълва Енчева. „Дори реставриран и консервиран, ако остане на оригиналното място, ще бъде разрушен от водите, които се стичат към него, тъй като е на ниско място в града.“
13 години по-късно античният храм от световно значение възкръсва след десетилетна преписка между Министерството на културата, Община Балчик и собствениците на терена, на който е разкрит с аварийни археологически разкопки през 2007 година. С решение на Министерския съвет през май т.г. храмът беше безвъзмездно предоставен за управление от община Балчик за срок от десет години. Според кмета Николай Ангелов, цитиран от БТА, се очаква дейностите да стартират през есента, като преди това Общината ще възложи изготвянето на проект.
Президентът на Република България Румен Радев посети Художествената галерия и Историческия музей в Балчик, както и останките от храма на Богинята Майка в Белия град на Черно море, в навечерието на радиоефира с участието на Радостина Енчева и беше впечатлен от откритието.
Кои, кога и къде ще бъдат и следващите впечатлени посетители, туристи, учени, които ще могат да видят античния храм в пълния му блясък?Каква е историята на храма отпреди хилядолетия и в съвременен вариант от откриването му през 2007 година до днес? Защо Радостина Енчева не спира да се грижи за храма десетилетия наред и какво се изгуби от него през съвремието? Коя е първата стъпка от новото му възкресение – чуйте още в звуковия файл.
Мария Мира Христова разговаря с директора на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева в звуковия файл.
Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg