Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмът на Богинята Майка в Балчик възкръсва повторно

Възстановки на интериора в храма на Кибела, направени според откритите артефакти
Снимка: Исторически музей - Балчик

„Преместване на храма на съвременен терен. Това е най-доброто решение за мен“ – категорична е директорката на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева по отношение на хилядолетния храм на Богинята Майка Кибела в Балчик, както и паметник от световно значение. „Така ще може всички да го видят в целия му блясък“, допълва Енчева. „Дори реставриран и консервиран, ако остане на оригиналното място, ще бъде разрушен от водите, които се стичат към него, тъй като е на ниско място в града.“

13 години по-късно античният храм от световно значение възкръсва след десетилетна преписка между Министерството на културата, Община Балчик и собствениците на терена, на който е разкрит с аварийни археологически разкопки през 2007 година. С решение на Министерския съвет през май т.г. храмът беше безвъзмездно предоставен за управление от община Балчик за срок от десет години. Според кмета Николай Ангелов, цитиран от БТА, се очаква дейностите да стартират през есента, като преди това Общината ще възложи изготвянето на проект.

Възстановка на фасадата на храма на Кибела, направени според откритите артефактиПрезидентът на Република България Румен Радев посети Художествената галерия и Историческия музей в Балчик, както и останките от храма на Богинята Майка в Белия град на Черно море, в навечерието на радиоефира с участието на Радостина Енчева и беше впечатлен от откритието.

Кои, кога и къде ще бъдат и следващите впечатлени посетители, туристи, учени, които ще могат да видят античния храм в пълния му блясък?Каква е историята на храма отпреди хилядолетия и в съвременен вариант от откриването му през 2007 година до днес? Защо Радостина Енчева не спира да се грижи за храма десетилетия наред и какво се изгуби от него през съвремието? Коя е първата стъпка от новото му възкресение – чуйте още в звуковия файл.

Мария Мира Христова разговаря с директора на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05