"Ние сме прецаканият випуск", това мислят за себе си дванайсетокласниците, които завършиха училище тази година, положиха матури и очакват резултатите. Те се питат същото, което и всяко поколение преди тях: А сега накъде?
Но в сегашната ситуация на мнозина им се налага да пренаредят непосредствените си планове за избор на университет, на професия, на учене в чужбина и пр.
И това не е дотам фатално, тъй като пред младостта има много шансове и възможности. Притеснителен е фактът, че днешните юноши трябва да вземат важни решения изолирани.
Българските младежи се чувстват най-самотни, неразбрани и неподкрепени от родителите си, а тъкмо с тях им се налага да прекарват повече време откогато и да било.
На този фон упрекът, че не са срещали препятствия в живота си и консумират всичко наготово, се оказаха несправедливи. Изолацията ги подложи на изпити, по-различни от наскоро положените матури.
Чуйте разговора с психоложката Гергана Крумова.
Тазгодишните зрелостници нямаха абитуриентски бал и подобаващо изпращане, но пък няма да полагат кандидатстудентски изпити. Из мрежата даже се появиха шеги, че ако човек поседи повече време на метроспирка "Университетска", има риск да го запишат да следва в Софийския университет.
Четвъртокласниците и десетокласниците бяха освободени от изпити по тъй нареченото "външно оценяване", затова пък седмокласниците ще се явят на изпити на 15 и 17 юни и независимо от трудните условия, в които се проведе годината, ще трябва да се състезават за места в заветните гимназии.
Как премина обучителният процес и пред какви трудности изправи деца, учители и родители – разказват самите деца, както и Елена Кърпачева, психолог и директор на 22 СЕУ „Георги Раковски“.
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg