Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Матурите, изпитите и изпитанията на випуск 2020

| обновено на 12.06.20 в 12:49

"Ние сме прецаканият випуск", това мислят за себе си дванайсетокласниците, които завършиха училище тази година, положиха матури и очакват резултатите. Те се питат същото, което и всяко поколение преди тях: А сега накъде?

Но в сегашната ситуация на мнозина им се налага да пренаредят непосредствените си планове за избор на университет, на професия, на учене в чужбина и пр

И това не е дотам фатално, тъй като пред младостта има много шансове и възможности. Притеснителен е фактът, че днешните юноши трябва да вземат важни решения изолирани. 

Българските младежи се чувстват най-самотни, неразбрани и неподкрепени от родителите си, а тъкмо с тях им се налага да прекарват повече време откогато и да било.

На този фон упрекът, че не са срещали препятствия в живота си и консумират всичко наготово, се оказаха несправедливи. Изолацията ги подложи на изпити, по-различни от наскоро положените матури.

Чуйте разговора с психоложката Гергана Крумова.

Тазгодишните  зрелостници нямаха абитуриентски бал и подобаващо изпращане, но пък няма да полагат кандидатстудентски изпити. Из мрежата даже се появиха шеги, че ако човек поседи повече време на метроспирка "Университетска", има риск да го запишат да следва в Софийския университет. 

Четвъртокласниците и десетокласниците бяха освободени от изпити по тъй нареченото "външно оценяване", затова пък седмокласниците ще се явят на изпити на 15 и 17 юни и независимо от трудните условия, в които се проведе годината, ще трябва да се състезават за места в заветните гимназии.

Как премина обучителният процес и пред какви трудности изправи деца, учители и родители – разказват самите деца, както и Елена Кърпачева, психолог и директор на 22 СЕУ „Георги Раковски“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20