Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са новите "Изгряващи звезди"

Снимка: jabulgaria.org

Младежкият предприемачески форум „Изгряващи звезди“, организиран от „Джуниър ачийвмънт България“, тази година се проведе изцяло онлайн и излъчи своите финалисти. 

Тази година са кандидатствали над 500 младежи 63 екипа от ученици и 8 от студенти, създали проекти в последните десет месеца.

"Голяма част от проектите адресират екологични проблеми – каза Вера Петканчин, част от журито, оценяващо младежките идеи. Дали трупането на отпадъци, дали чистотата на въздуха, рециклирането на отпадъци, или възможността да обитаваме по-чиста среда – видяхме много иновативни разработки и при учениците, и при студентите.

И в учебните компании, и в живота има две посоки – едната е да се направи по-иновативен, по-технологичен продукт – и понякога е много трудно да се започне от нула и да стигне до прототип. 

Другата посока е бизнес ориентираната идея, която работи върху нещо вече създадено, и лесно и бързо може да навлезе в живота и да се реализира – да се измери като продажби и маркетингови възможности.

Бизнес идея без реализация не е твърде ценна, но и предпримачество без иновации е невъзможно."

Чуйте какво още каза Вера Петканчин за форума и за възможността младите хора да учат, като измислят собствени продукти, борят се за реализацията им и убеждават останалите в ползата от замисъла си.

Инж. Огнян Димитров, преподавател в Школа по мениджмънт към общински детски комплекс, гр. Пловдив, от години ръководи ученически екипи, които кандидатстват във форума "Изгряващи звезди".

Целта на школата, създадена преди 30 години, е да подготвя младите хора така, че да могат да се реализират в условията на преход и пазарна икономика.

"При нас те получават знания, които не получават в училище, както и практическа подготовка – каза инж. Димитров. Получават по-добра реализация, дори да не основат собствена фирма"

Един от отличените проекти е на отбор Tornado D’s за бележник от хартия, която може да се изтрива и в него да се пише отново, което го прави на практика вечен. Има и страници за управление на бюджет и други форми, подпомагащи притежателя на тефтера да бъде по-организиран, също така има от така любимите на младите хора мотивиращи цитати.

Чуйте за проекта, който очаква своите спонсори, от Димитър Славов.

За най-добър студентски стартъп пък е избрано приложение, което помага на младите хора, живеещи от държава в държава, да се регистрират към здравната система на съответната страна и да получат адекватно обслужване, където и да се намират, като пести време и нерви за чакане, попълване на формуляри и други административни грижи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12