Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за Паисий Хилендарски

Думите на Паисий се забиват пряко в сърцето на всеки българин

298 години от рождението на св. преподобни Паисий Хилендарски и 258 години от написването на „История славянобългарска”

Възстановка на килията на Паисий Хилендарски в Банско
Снимка: Албена Безовска

От една година в Духовно-историческият център “Св. Паисий Хилендарски” в Банско се прави най-новият препис на "История славянобългарска". Преписът е уникален и единствен по рода си. На 19 юни се навършват 298 години от рождението на св. преподобни Паисий Хилендарски и 258 години от написването на „История славянобългарска”. Повече за инициативата разказва Светла Барякова, директор на Музеен комплекс – Банско, в "Нашият ден".

"Днес е особено празничен ден за Банско, защото почитаме паметта на един от най-великите и най-обичани синове на Банско – Паисий Хилендарски. Банскалии по достойнство се готвят да отбележат този ден, както всяка година. Малко сме ограничени заради мерките, свързани с пандемията.

Идеята за нов препис на "История славянобългарска" е на началник отдел култура в Община Банско Силвия Терзиева. Ние прегърнахме тази идея и сме изпълнители. Последният препис стартира точно преди година се извършва в килията на Паисий Хилендарски, по точно във възстановката на тази килия в Банско, защото истинската му килия в Хилендарския манастир вече не съществува. В тази обстановка се прави последният препис." 

Преписът се прави на съвременен български език, което позволява на граждани и гости на Банско да се включат в това ръкописване на "История славянобългарска". 

"Това е уникалното на последния препис. Има доста съвременни преписи, направени в Банско. Има и по-ранни от края на XIX в. (около шест, запазен е само един, който се съхранява в Музейния комплекс – Банско). Нашата идея беше не толкова да се препиши историята, каквато е била, колкото да се запознаят все повече хора с тази история, с нейните думи. Защото думите на Паисий се забиват пряко в сърцето на всеки българин. Затова я преписваме на разбираем език. Този превод има претенциите да стане общобългарски. В него участват всички банскалии – ученици, общественици, служители в културни институции – но и всички посетители на Духовно-историческия център."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50