"Над половината от дюните по Черноморското крайбрежие не са отразени в специализираната карта. Като в Шабла 93% от дюните на терен не са отразени – това гласи доклад на експерти от инициативата "Зелени закони". Тяхната проверка, наречена "По следите на невидимите дюни", установява, че около половината дюни по Българското Черноморие не са нанесени в кадастъра.
Част от тях са частна собственост, друга част са пасища, има и вече застроени. Не са нанесени дори и в територии, обявени за защитени. Проверката е обхванала състоянието на дюните от Резово до Дуранкулак.
В отговор на публикувания доклад Министерство на околната среда възразява, че дюните на Приморско са отразени – но това не е така. Нещо повече, оказва се, че на сайта на министерството има три различни специализирани карти на Българското Черноморие.
Според Конституцията и законите на страната дюните са изключителна държавна собственост и не могат да бъдат приватизирани, нито увреждани по какъвто и да било начин, върху тях строителство не е разрешено.
Почти 30% от дюните – най-вече Шабла и Камчийски пясъци – са приватизирани, като дюните на Камчийски пясъци са били оценени като пасища – като последна категория земеделска земя на цена 12 ст. на кв. м – и заменени и вече се водят урбанизиран терен, те, разбира се, също не се водят в кадастъра.
Когато си с палатка, е дюна, като си с багер – земеделска земя
На съответните терени важи забрана да има за палатка, автомобил, кемпер, но когато се стигне до необратимо увреждане – забрана няма.
На много места концесионерите разорават дюните, за да разширяват плажа – за това също няма санкция.
Друг голям проблем са военните имоти, в които дюните също не са картографирани, а предстои да се предлагат за продажба.
Донякъде свикнахме споменаването на Черноморието неизменно да е свързано със скандални случаи на унищожаване на дивата природа и потъпкване на законите.
Различни казуси от години будят недоволство и дори гняв, има обществена енергия природата да бъде опазвана и съхранявана, същевременно, за да може това да стане, за да бъдат защитени дюните, те трябва да бъдат в кадастъра, а кадастърът трябва да бъде реален източник на информация – подчерта Стефан Аврамов, експерт биоразнообразие към инициативата „Зелени закони“. Чуйте целия разговор:
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg