Единайсет премиери очакват публиката си на 36-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. От 1 до 6 септември, макар и при различни условия, фестивалът ще има повече от актуална програма.
Несъстоялите се до този момент театрални, литературни, музикални и филмови премиери ще бъдат показани за първи път по необичаен начин. В рамките на пет дни старият Созопол ще празнува само на открито. Както повеляват правилата на 2020-а.
Не само поп и рок концертите, но и класическите ще бъдат на открито в Амфитеатъра. Именно на тази сцена Живко Петров ще представи новия си албум. С него на пианото ще свири и Людмил Ангелов.
Амфитеатърът в Созопол ще посрещне и Мариус Куркински с неговия юбилеен спектакъл – „Мариус на 50“. На сцената концерти ще имат и Ицо Хазарта и Любо Киров.
Литературните представяния отново ще бъдат в Художествената галерия в Стария град, но на открито в двора. Там публиката на „Аполония“ ще се срещне с Георги Господинов и неговото „Времеубежище“, с Георги Лозанов и последната му книга „Земното щастие“ и с още немалко литературни представяния.
Панорамата на новите български филми този път ще е под формата на лятно кино. Като част от кинопрограма на тазгодишните Празници на изкуствата ще е премиерата на филма „Страх” на сценариста и режисьор Ивайло Христов.
Театърът ще е на открито и ще е на маса. Неговата цел ще е не само да събуди въображението на зрителите, но и да заиграе с него.
Созопол е в трескава подготовка за откриването на Празниците на изкуствата. Преди броени часове започна дългоочакваният майсторски клас на големия оперен певец Орлин Анастасов. Повече за него и за това какво ще предложи това традиционно, но и някак различно емоционално издание на фестивала разказва артистичният му директор Маргарита Димитрова.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg