Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Краси и Сим Алексиеви

25 години галерия "Възраждане"

Навършват се 25 години от създаването на пловдивската галерия "Възраждане". "Една огромна любов, която продължава вече 25 години. Срещи с художници, писатели и всякакви творци – големите творци на България. Хора интелегентни и позитивни." Така определя периода Сим Алексиев, един от ръководителите на галерията. Другата половинка на най-впечатляващия артистичен тандем е неговата майка Краси Алексиева. За тях галерията е нещо повече от продаване на изкуство. Тя трябва да има обществена и социална мисия.

Краси АлексиеваГалерия „Възраждане” към Народно читалище „Възраждане” е създадена на 5 септември 1995 г. по идея на секретаря на читалището Димитър Атанасов, писател и журналист. Ръководи се от тандема Краси Алексиева и Симеон (Сим) Алексиев. Показва се само съвременно фигуративно изкуство, като се канят както утвърдени имена, така и съвсем млади и неизвестни творци. От третата си година е профилирана на тема “Тялото”. Експонират се творби основно в стиловете реализъм, хипер, нов, и фотореализъм, символизъм и сюрреализъм, наив, примитив и др. Търсят се автори, които създават нова фигуралика, особено на тялото. Ценят се рисувачите, като се осъществяват много изложби с графика, рисунка и илюстрация. Галерията полага много труд и усилия в издаването на каталози и албуми, които ще бъдат ценен извор на познание за бъдещите поколения, интересуващи се от случващото се в изобразителното ни изкуство днес. В галерийното депо се поддържа силна и многообразна колекция от маслена живопис, графика и рисунка, скулптура, като особено впечатляваща за колекционера е сбирката по темата „Тялото”. 

Краси Алексиева разказа за изложбата в момента на Петър Мичев: "Юбилеят се превърна в двоен празник. Петър Мичев боготвори жената. Рисува я непрекъснато. Все различни и различни картини, може би защото и жените са различни. Петър Мичев има харизма и умее да омагьосва – с картини и със слово. Той просто споделя своята душа, своето виждане за света, за другите..."

През 2010 г. Краси и Сим Алексиеви са куратори на Национални есенни изложби - Пловдив с проект "Тялото". Експонирани са 20 самостоятелни изложби по темата в 5 къщи в Стария град. От 2005 г. се връчва приза „Сребърно възраждане” за постижения в изобразителното изкуство – пластика, изработена от проф.Георги Чапкънов-Чап. Носители на тази награда до момента са: доц. Владимир Генадиев, Георги Йорданов, Димитър Войнов - син, Димитър Лалев, Димитър Рашков, проф. Емил Попов, Матей Матеев, проф. Николай Майсторов, а самия проф. Георги Чапкънов е носител на награда на галерия "Възраждане" за цялостно творчество, пластика, изработена от скулптора Димитър Рашков. През 2006г., в Нощта на отворените галерии и музеи, галерията получи първата награда – скулптурата „Полет над Пловдив”, учредена от КЦМ гр. Пловдив, за галерия номер едно. През 2010 г., галерия "Възраждане" е удостоена със златна значка „Златна книга” и специален сертификат за почетен статут на институция с висок престиж и обществено признание в областта на културата. 

Снимки - галерия "Възраждане"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30