Музикалният фестивал Софийски музикални седмици е част от Календара на културните събития на Столична община за 2020 г. и носител на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” на Европейската фестивална асоциация.
В тазгодишното си 51-во издание фестивалът включва заглавието „Телефонна зависимост” – спектакъл в две действия по монооперата „Човешкият глас" от Франсис Пуленк със солист Марияна Панова – сопран, както и камерната опера „Телефонът“ от Джан Карло Меноти, чиито солисти са Станислава Момекова – сопран и Йосиф Славов – баритон. Участва и актьорът – Николай Серафимов, на рояла ще бъде Драгомир Йосифов. Представлението е на 23 септември от 19.30 ч. на Сцена „Сълза и смях“.
На 23 септември от 19 ч. в зала „България“ можете да чуете и „Кварто квартет” с участието на Надежда Цанова – пиано. В програмата са включени творби на Шуберт и Брамс.
Също на 23 септември от 19 ч. в камерна зала „България“ е клавирният концерт в памет на Константин Ганев, с участието на дуо Велислава Георгиева-Красимир Тасков и Жени Захариева.
В програмата на фестивала до 1 октомври ще бъдат отбелязани и годишнини от рождението на Хенри Пърсел, Карл Щамиц, Лудвиг ван Бетовен, Йордан Дафов, Кирил Илиевски, Христо Йоцов и др.
На 24 септември в Зала НМА проф. д-р Анелия Янева ще представи книгата на Маша Илиева „Исторически танци“.
В следващите дни в концертен комплекс „България” – Студио „Музика”, фестивалната публика ще се запознае с книгата на Илия Граматиков „Инструменталните концерти на Георги Арнаудов: сюрреалистични препрочити на музикалната история” и с книги от Кристина Япова, Милена Божикова, Ангелина Петрова и др.
Това съобщи за аудиторията на „Артефир“ доц. д-р Момчил Георгиев, селекционер на фестивалната програма.
Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева в „Артефир“ с доц. д-р Момчил Георгиев в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg