Пандемия, неизвестност, страх, маски... Колко е важно психичното здраве? Какво е състоянието на българската психиатрия в тази извънредна ситуация? Кое е онова, което може да ни крепи и да ни остави здраво стъпили на земята?
След Деня на психичното здраве темата коментира д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър, магистър по икономика, експерт съдебна психиатрия, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", в "За здравето":
"Психичното здраве, за съжаление, не е добро, имам предвид като психично-здравно обслужване. По отношение на психичното здраве на хората, нямаме някакви съществени разлики с другите – даже и в условията на пандемия. Няма увеличаване на броя на психозите, има увеличаване на невротичните заболявания, очаквано. Проблемите при нас в България са свързани с обслужването на психично болните във всичките сфери – и в стационарното, и в амбулаторното обслужване. По отношение на медикаментозно лечение сме на световно ниво, но, за съжаление, психотерапията не фигурира у нас като метод за лечение, който да се покрива от Касата.
За мен най-големият проблем са лошите битови условия в повечето психиатричните заведения и липсата на така важното звено от лечението на психично болните – психосоциалната рехабилитация – тяхното обгрижване в общността."
Изолацията на психично болните
"Имаше версия да се премести болницата в София. Този проект залегна в Националната стратегия за психично здраве, която в края на миналата седмица беше качена за обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването, където в рамките на 30 дни могат да се изпращат коментари, препоръки и съвети. Националната стратегия за психично здраве е за десетгодишен период (2020-2030). В нея са залегнали добри предложения, модерни... но да видим реакцията на обществеността и на колегите.
Стратегията предвижда да се пребазират лечебните заведения, които се намират по паланки и гори, и да се разкрият малки стационари от 40-50 легла на 150 000 души население. Такъв е моделът на стационарно психиатрично обслужване по света. Освен това в плана към стратегията също е залегнало едно значително увеличаване на заплащането на труда на специалистите, които работят с психично болните – психиатри, психолози, професионалисти по здравни грижи – което ще бъде начинът те да бъдат задържани в страната, а и да бъдат привлечени нови кадри. В нашата специалност няма нужда от специално оборудване, но са нужни много обучени хора. Болната душа се лекува от друга душа."
Живото общуване
"Много неща се промениха в нашия живот. Заразените по света са десетки милиони, умрелите с над 1 милион, в новинарския поток непрекъснато тече информация за пандемията... На човечеството за първи път от 100 години насам (от испанския грип) му се случва нещо подобно – пандемия в такъв мащаб и по такъв начин. Случва се и на различна база – човечеството свикна с тази свобода на пътуване и комуникация. И изведнъж всичко приключи. Естествено е това да доведе до проблеми с нашето психично здраве и до една рязка, дълбока и очертаваща се трайна промяна в нашето поведение.
Рискови фактори
"Самоизолацията, липсата на контакти... Особено рисков фактор е паникьосването. Когато човек се тревожи и се страхува, той предприема адекватни действия. Когато се паникьоса, действията са неадекватни и влиза в един порочен кръг, който може да го доведе до някое от невротичните разстройства. Рисков фактор е употребата на алкохол, която в България придобива колосални размери. Рисков фактор е самолекуването – хората трескаво търсят начин да свалят нивото на тревожност."
За още теми, свързани с психичното здраве – у нас и по света, за психично болните с Covid-19 – чуйте повече в звуковия файл.
Психиатриите трябва да излязат от средните векове, казва д-р Христо Хинков, психиатър, директор на Националния център по обществено здраве и анализи. Доц. Хинков ръководител на тази концепция за Националната стратегия за психично здраве:
"Тази последна версия на Стратегията за психично здраве включва всички принципи на модерната психиатрия, около които има консенсус в колегията. Някаква нотка на оптимизъм има за това, че тази стратегия, неочаквано за мен, изведнъж се оказа актуална и важна и доста бързо беше качена и на сайта на МЗ за обсъждане. Аз съм умерен оптимист, защото това се случва преди приемането на бюджета за догодина. За първата година в стратегията са описани конкретни неща, които, ако се заложат в приемането на бюджета, ще се осъществят още догодина.
Какво не включва стратегията
Доц. Хинков подчерта, че важен момент е участието на психиатричната система в националното здравно осигуряване, въвеждането на клинични пътеки в стационарната помощ. Защото националната психиатрична помощ е извадена от здравното осигуряване, което, според д-р Хинков, е грешка.В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg