Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на статистиката

НСИ: Да свържем света с данни, на които се доверяваме

Снимка: БГНЕС

За първи път 20 октомври е обявен от ООН като Световен ден на статистиката през 2010 г. Тази година преминава под мотото „Да свържем света с данни, на които се доверяваме“. 

Статистиката е наука, в която се излагат общи въпроси на събирането, измерването и анализа на масови статистически (количествени или качествени) данни, изследването на количествената страна на масови социални явления в числова форма. Думата "статистика" идва от латинското status – състояние на нещата.

За важността на данните, които не будят съмнение, разказва председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски в "Нашият ден":

"Във XXI век, когато информацията е навсякъде около нас, ролята на статистиците е да отсеем тази информация, която заслужава доверие и отговаря на стандартите за качество, и да я поднесам на хората, когато те имат нужда от нея."

Сергей Цветарски потвърди, че безспорно темата за Covid-19 вълнува много хората и те се нуждаят от информация: "Статистиката е наука и дейност за масовите явления. Доскоро това явление не представляваше чисто статистически интерес заради малките бройки на случаите. За съжаление, вече представлява интерес за статистиката. Вече предприехме мерки да осигурим събиране на информация за това явление, което сега се заражда, която да ни позволи да го разберем, да оценим въздействието му и да подпомогнем политиките за справяне с него."

За явлението пандемия и последствията от него – безработицата, заетостта, смъртността; за честването на 140 години българска статистика, както и за предстоящото преброяване – чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища започна в София и продължава и на 20 юли. След това, от 25 до 28 юли, ще се проведат встъпителни обучения в рамките на Академии за учители в български неделни училища в предучилищен и начален етап. Домакин на инициативата ще бъде Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24