Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шофирай отговорно – Дай път на живота!

Снимка: Дай път на живота!

На оградата на училището откъм бул. „Граф Игнатиев“ и ул. „6-ти септември“ от десетина дни са монтирани винили, на които минаващите оттам с интерес разглеждат отпечатаните над 100 плаката, дело на повече от 90 ученици и студенти от цялата страна, най-младият от които е на 9 години, а най-възрастният – на 27 години. 

Ден след като носенето на маски на открито отново стана задължително, на 23 октомври от 11 часа, в двора на VI основно училище „Граф Игнатиев“ в София се провежда събитие, на което ще бъдат обявени резултатите от националния младежки конкурс „Шофирай отговорно – Дай път на живота“. 

Темата, върху която изпробват творческите си способности участниците, е безопасността на движението. Акцентът в заданието на надпреварата е поставен върху толерантното поведение на шофьорите, срещу арогантността и агресията на пътя във всичките ѝ форми и проявления, за самоконтрол и способност за преценяване на собствените възможности зад волана, за активна позиция на спътниците в автомобила.

Жури, в чийто състав влизат изтъкнати преподаватели от висши училища по изкуствата, художници-плакатисти и представители на „Ротари клуб София“, оцени и отличи най-добрите отизпратените плакати в двете категории на конкурса – за ученици и за млади автори до 29 години. На събитието в петък те ще получат лично своите грамоти и парични награди.

Освен наградените плакати, журито е направило и селекция от всички представени проекти, за да избере експонати за пътуваща изложба, която ще бъде показана в София, а след това и в големите областни градове в България.

Вече две години членове на Ротари клубовете в София и страната, психолози от Института по психология към МВР и преподаватели от Нов български университет работят по проект за изкореняване на агресивното поведение на пътя. Чрез образование още от ранна ученическа възраст, впоследствие и в гимназиалния курс, те целят да изградят у младите хора толерантност и неагресивни поведенчески модели като участници в пътното движение. Кампанията има петгодишен хоризонт на изпълнение и цели да намали броя на жертвите и ранените на пътя чрез въвеждане на иновативно обучение по пътна безопасност в училищата и университетите. 

Заради въведените извънредни мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса в страната се наложи да бъде удължен крайният срок за участие в конкурса: от 15 април на 30 юни. Ето че и финалът му ще протече в условията на извънредна епидемична обстановка, при спазване на всички необходими предпазни мерки от присъстващите: участници, учители и преподаватели от училища и университети по изкуствата, представители на институциите – МОН, Отдел „Пътна полиция“ към ГД „Национална полиция“ - МВР, Институт по психология - МВР, НБУ, СБУ, СБА и други, подкрепили инициативата на организаторите от „Ротари клуб София“, осъществена с професионалното съдействие на Сдружение „Международно триенале на сценичния плакат“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08