Необикновено пътешествие в пространството, но и във времето. Билетът за това пътуване е една изключителна книга, посветена на пътешествията на българите от началото на XX век. Книгата се казва "Българинът по света в началото на ХХ век" и в нея са подбрани интересни разкази за пътуванията на нашенци от периода.
Съставителката на книгата и уредник на Националния литературен музей Румяна Пенчева разказва, че идеята да се направи такъв сборник се родила случайно, когато по време на една от инвентаризациите в музея попаднала на книга с красива копринена корица.
Оказва се, че това е пътеписът на Ради Радев "Египет, Южна Арабия и Източна Африка" от 1906 година. Книгата е с чудесни илюстрации, снимки и карти, тъй като нейният автор е журналист и носи чудесен дух на откривателство.
Радев пише текстовете с ясното съзнание, че е първият българин, който минава по тези места. Сборникът съдържа още три пътеписа – на Христо Соколов, чийто разказ ни отвежда в Америка, Данаил Руевски, с когото откриваме света на Хавайските острови, и Антон Бозуков с неговото прелюбопитно пътешествие до Япония. И четиримата автори подхождат много информирано към пътуванията си и се справят с всички предизвикателства на страните, които посещават.
Повече за пътеписите можете да чуете в звуковия файл и да научите за историите на българи, които не се страхували да се докосват до нови пространства, но и са смятали за свое задължение да оставят опита си на онези, които ще тръгнат след тях.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg