Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мими Виткова: Трябва да се мобилизира извънболничната помощ

Здравната система не само не е подготвена – тя няма алгоритми за поведение

д-р Мими Виткова
Снимка: БГНЕС

Каква е готовността на лечебните заведения да поемат по-голямо Covid натоварване и да отговорят на очакванията на обществото? Здравният министър Костадин Ангелов провери на място ситуацията в две държавни и в една частна болница в област Бургас. Уверенията са, че броят на леглата на този етап покрива напълно потребностите, а за всеотдайния си труд след по-малко от два месеца всички здравни работници ще получат по-високи заплати. Той подчерта пред Радио Бургас, че "цяло лято е правена организация и планове".

Легловият фонд е напълно достатъчен, за да поеме доста по-голямо натоварване с Covid пациенти. В момента го използваме нерационално. Това мнение изрази пред БНР преди дни бившият здравен министър Мими Виткова

Блокира ли здравната система? Коментар в "Нашият ден" прави д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването:

"Фактите към днешна дата опровергават твърдението, че е правена организация цяло лято. Организация означава всеки пациент, който е контактен да бъде своевременно изолиран с болничен лист и всеки пациент, който е положителен, да знае какво да прави и да му бъде назначено лечение домашно и все пак да има медицински надзор над състоянието му...

Организацията на извънболничната помощ е в основата на всичкото затлачване на болничната помощ. На вратата на всяко джипи стои надпис: "Ако имате температура и прояви на респираторна инфекция, не трябва да посещавате кабинета". Там връзката е телефонна, късно се качват данните за позитивните, контактните, ако не са попаднали в списъка, не могат да получат болничен лист, РЗИ е с изключително ограничен кадрови потенциал. При това вече разпространението на инфекцията не е клъстерно, а е дифузно. Вече никой не проследява огнищата, защото не е възможно. 

Системата не само не е подготвена – тя няма алгоритми за поведение

Трябва да се мобилизира извънболничната помощ. Трябва в големите градове, където натоварването на системата е най-голямо, няколко медицински центъра да бъдат обявени само за Covid, за да могат джипитата да насочват там пациентите за рентгенови изследвания, за лабораторни изследвания, да бъдат консултирани с пулмолози или други специалисти. Същото се отнася и за болниците – ние ще замърсим с инфекциозна патология всички болници, с което съвсем ще сринем тяхната останала дейност. В същото време, пок в големите градове имаме възможност да сепарираме в чисто инфекциозни цели болнични комплекси. София е огледален пример за това."

Д-р Виткова подчерта, че отговорността не е само на настоящия министър, отговорността е десетилетия напред за структурата и управлението на системата: "И разбира се, какво правехме в тия месеци. В тия месеци, когато трябваше да се създаде изключително железна система на организация, ние сменяхме министри". 

Чуйте повече в звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35