Не смъртта прави хората ценни и патетични. Животът ги прави такива. И нещата, които оставят след себе си.
Доктор Емил Илиев ни завеща Джаз фестивала в Банско. Той не просто го създаде, но успя да го издигне до значимо международно културно музикално събитие. У нас и на Балканите. Винаги през август. На площада под звездите, с вход свободен през всичките тези години.
Почти четвърт век Доктора не щадеше сили и познанства, за да има фестивал. Неговата харизма доведе на сцената в Банско световни артисти като Пати Остин, Соломон Бърк, Аксел Цвингенбергер, Сайръс Честнът, Марио Станчев, Джос Стоун, Кенди Дълфър и баща й Ханс Дълфър, Масео Паркър, Боби Каркасес, Рей Джелато, Тони Момрел, Стив Хакет от „Дженесис“, групите „Инкогнито“, „Мънго Джери блус бенд“, даде път не само на известни, но и на прохождащи български музиканти – Мира Кацарова, Весела Морова, Маги Алексиева-Мей, Лина Никол… Едва ли ще можем да ги изброим.
Д-р Емил Илиев беше изключителен дерматолог, основател и председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина. Член на Борда на директорите на Световната организация по акупунктура. Автор на книги и научни публикации. Но музиката беше в кръвта му.
Дали ще има следващо издание на Банско джаз фест, можем само да гадаем. „Тази година той беше бесен на ситуацията с коронакризата, но държеше да има джаз фестивал и фестивал имаше. Дано се намерят хора, които – обединени – да успеят да постигнат това, което Доктора постигаше сам, в продължение на 23 години“ – написа на раздяла собственикът на агенция „Булфото“ Евгени Димитров.
А ние избрахме спомен от гостуването на д-р Илиев през лятото на 2019-а в „Артефир“, където беше поканен заедно с композитора Кристиян Бояджиев да говори за 22-рия Банско джаз фест. Това беше и последната ни среща на живо.
За музиката, за джемсешъните, за срещите със световни артисти, за спомените, за радостта от всичко това, Докторе, благодарим!
Смъртта не е отсъствие. Тя е промяна в присъствието.
Джаз фест Банско остава в сърцата.
Памет. И поклон!
В звуковия файл ще чуете финала на последната ни среща в „Артефир“ със създателя на Джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев и разговора му с Димитрина Кюркчиева.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg