Не смъртта прави хората ценни и патетични. Животът ги прави такива. И нещата, които оставят след себе си.
Доктор Емил Илиев ни завеща Джаз фестивала в Банско. Той не просто го създаде, но успя да го издигне до значимо международно културно музикално събитие. У нас и на Балканите. Винаги през август. На площада под звездите, с вход свободен през всичките тези години.
Почти четвърт век Доктора не щадеше сили и познанства, за да има фестивал. Неговата харизма доведе на сцената в Банско световни артисти като Пати Остин, Соломон Бърк, Аксел Цвингенбергер, Сайръс Честнът, Марио Станчев, Джос Стоун, Кенди Дълфър и баща й Ханс Дълфър, Масео Паркър, Боби Каркасес, Рей Джелато, Тони Момрел, Стив Хакет от „Дженесис“, групите „Инкогнито“, „Мънго Джери блус бенд“, даде път не само на известни, но и на прохождащи български музиканти – Мира Кацарова, Весела Морова, Маги Алексиева-Мей, Лина Никол… Едва ли ще можем да ги изброим.
Д-р Емил Илиев беше изключителен дерматолог, основател и председател на Българското дружество по традиционна китайска медицина. Член на Борда на директорите на Световната организация по акупунктура. Автор на книги и научни публикации. Но музиката беше в кръвта му.
Дали ще има следващо издание на Банско джаз фест, можем само да гадаем. „Тази година той беше бесен на ситуацията с коронакризата, но държеше да има джаз фестивал и фестивал имаше. Дано се намерят хора, които – обединени – да успеят да постигнат това, което Доктора постигаше сам, в продължение на 23 години“ – написа на раздяла собственикът на агенция „Булфото“ Евгени Димитров.
А ние избрахме спомен от гостуването на д-р Илиев през лятото на 2019-а в „Артефир“, където беше поканен заедно с композитора Кристиян Бояджиев да говори за 22-рия Банско джаз фест. Това беше и последната ни среща на живо.
За музиката, за джемсешъните, за срещите със световни артисти, за спомените, за радостта от всичко това, Докторе, благодарим!
Смъртта не е отсъствие. Тя е промяна в присъствието.
Джаз фест Банско остава в сърцата.
Памет. И поклон!
В звуковия файл ще чуете финала на последната ни среща в „Артефир“ със създателя на Джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев и разговора му с Димитрина Кюркчиева.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg