Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капка Тодорова

Германия е абсолютно готова още през декември да започне ваксиниране

9 от 10 германци смятат да се ваксинират

Снимка: ЕПА/БГНЕС

20 дни след налагането на т.нар. "карантина лайт" – или по-леко затваряне от това през пролетта – какъв е ефектът на прилаганите мерки в Германия? Капка Тодорова, кореспондент на „Клуб Z“ в Берлин, коментира за "Нашият ден":

"Според института "Роберт Кох" броят на заразените с Covid-19 е все още твърде висок, но успява да се стабилизира. Наблюдава се бавно намаляване – мерките започват да действат, но ще останат в сила поне до края на месеца, за да постигнат искания ефект. Така че през декември, когато са всички семейни и християнски празници, да могат семействата да бъдат заедно.

Наблюдава се, че все повече германци са уморени вече от мерките и протестите срещу тях се увеличават. Става все по-трудно налагането на тези мерки. Сега надеждите са към ваксината, която вече излезе (тази на Pfizer и BioNTech). 

Германия е абсолютно готова де факто още през декември да започне с ваксинирането. Дори вече има план до края на февруари в повечето провинции да са ваксинирани хората над 75 години и болничният персонал

Обществени нагласи

"9 от 10 германци смятат да се ваксинират, те се надяват до лятото да се върнем почти към нормалния живот."

Капка Тодорова разказа и за гласуваните онзи ден промени в Здравния закон и позволението държавата да затваря магазини и фирми, да задължава населението да носи маски – всичко вече има правна рамка, както и за последвалите протести. Чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съхраняване на диалекта на Банско, или за мисията на един поет

Александър Думанов – поет и изследовател на банския диалект. Той се е посветил на съхраняването на неговата автентичност. Думанов не само пише книги на този диалект, но и ръководи театрална трупа, наречена "Сарандевото кафене", с която продължава традициите и културното наследство на Банско. В своите произведения Думанов умело вплита звънливата..

обновено на 05.08.24 в 13:40
Финалът на Бойков връх

Никола Калистрин: "30Х10" и ренесансът на българския ски алпинизъм

Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата.  На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10.  27-годишният банскалия измина скоростно..

обновено на 05.08.24 в 13:00

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Читалище "Никола Вапцаров" – 130 години история и традиции в Банско

Читалище "Никола Вапцаров" в гр. Банско отбелязва 130 години от своето създаване, носейки със себе си история и значимост в културно-просветната дейност на града. В разговор в мобилното студио на предаването "Нашият ден" Силвия Терзиева, секретар на читалището, и Елена Калайджиева, организатор на събития, споделиха как се подготвят за..

публикувано на 05.08.24 в 10:19
 д-р Веселин Тенев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: д-р Веселин Тенев – клиничен психиатър

Д-р Веселин Тенев живее и работи в САЩ, и гостува за втори път в предаването, защото има какво да каже – от конспирациите, през политиката, до сатанизма. Философският проблем на сатанизма и психичното здраве. Докъде водят ограниченията или забраните на удоволствията. За вуду фестивалите, вуду храмовете и българските книжарници от 70-те години...

публикувано на 05.08.24 в 09:45