На какъв етап от разработването на Изкуствен интелект (ИИ) сме и какви са възможните сценарии за развитието му? Каква е необходимостта от регулация на тази дейност заради предизвикателствата, пред които се изправя човечеството.
Константин Василев – програмист, работещ в сферата на ИИ, говори по темата в "Нашият ден":
"На този етап все още сме в съвсем ранните фази, в които експериментираме все още много и различни модели, проучваме какво работи и какво – не. Всичко все още е базирано на съществуваща статистика – оттам притесненията. Но като цяло все още сме далеч от това ИИ да има собствено развитие и самообучението на ИИ да излезе извън контрол. Трябва още много прогрес, за да има там истински човешки надзор. В момента моделите, с които работим, са такива, че след като те се самообучат е трудно на човек да инспектира защо дава точно този резултат. Човешкият контрол е труден на този обем данни."
Сингулярност
"Терминът "сингулярност" (лат. – Singularis) предполага момента, в който машината започва да се самообучава по-бързо от човека и става независима от него – това е най-простото обяснение. Макар че в действитителността, най-вероятно, ние ще пордължем да съществуваме на различни плоскости."
Константин Василев коментира, че всички технологии винаги предизвикват правни проблеми и нужда от адаптиране на правната рамка и подчерта, че проблемът е сложността на контрола, който не може да бъде осъществен от неспециалист.
Чуйте повече в звуковия файл.
Кристиян Михайлов – едни от основателите на PARA (Професионална асоциация по роботика и автоматизация), разказва в "Нашият ден" за приложението на ИИ в различни сфери на човешкия живот и предизвикателствата, пред които се изправя пазарът на труда при внедряването му:
"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В PARA влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само... Нашата роля е да поставим автоматизацията на едно от ключовите места в българската икономика, като покажем, че роботите, ИИ ще подпомогнат живота на хората – работим в две направления – образование и индустрия.
ИИ влиза навсякъде с идеята да подпомага вземането на решения."
Чуйте повече в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg