Има щастливци, които превръщат действителността в един магичен свят – свят от мечтите. Пътищата им са изключително интересни. Те искат да променят схващането за застиналост на фолклора и представата на хората, че фолклорът е за възрастни. Мария Димитрова и Боян Ангелов – гости в рубриката Главен герой на "Нашият ден". Те официално представят албума си „Another World“. Един концептуален албум, посветен на народните обичаи.
В света на приказките от едно време...
"Аз имам една много дълбока връзка с фолклора, която през годините беше неосъзната – казва Мария Димитрова – опитах се да привлека и Боян, и така се стекоха нещата, че от една песен, към втора... и стана цял албум."
"В началото известно време се дърпах – казва Боян Ангелов – защото просто не разбирах фолклора до такава степен. Отидохме с Мария на един фестивал..."
"Случи се това, което ние с Боян искаме да се случи с младите хора, да чуят българския фолклор по начин, който е представен най-добре – извън кръчмата, извън съборите, на едно много по-високо одухотворено ниво. Мен най-много ме грабват многогласните обработки на българската народна песен. Нашата работа по албума започна пред около 3 години. От друга страна, за мен беше интересно да разбера какви са българските традиции по създаване на семейство – знаете, че от днешна гледна точка нещата са били много по-строги навремето. Имало е точно определен ред, който се изпълнява – седенките, ресането на момата, люлката на Гергьовден, даването на китката... Решихме в един музикално-приказен вариант да ги представим, като се надяваме най-ценното и най-същественото от тези традиции да излезе наяве." – споделя Мария Димитрова.
Боян Ангелов представя себе си като музикант, продуцент, диджей и радиоводещ в Радио София. Той смята да остане в България и да популяризира българската музика по този начин – чрез един по-модерен поглед на нещата. "Мисля, че нашата музика е абсолютно достойна да се слуша и навън. Всъщност хората навън мислят за българския фолклор като за нещо много привлекателно и екзотично и това е правилната насока, от която трябва да се възползваме и да представим извън България. Идеята на албума е да представим един магичен друг свят и да го опишем музикално и визуално – и чрез текстовете и мелодиите, чрез авторската фолклорна музика."
Мария Димитрова обобщава, че посланието на песента е, че когато нещо е отредено за теб, то ще дойде точно когато му е времето – просто е нужна вяра. "Албумът „Another World“ е абсолютно готов. Довечера от 19 е неговата онлайн премиера – на моята фейсбук страница и на страницата ми в Youtube."
Чуйте повече в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg