Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личните финанси по Коледа

Снимка: БГНЕС

Как да се справим с планирането и управлението на личните финанси във времето преди Коледа, а и не само.

В рубриката на "Нашият ден" „Какво ни чака“ Ивана Мурджева дава насоки за личния бюджет и неговото правилно планиране:

"Може би най-ключовите неща, които е важно да знаем, за да можем да живеем добре в този вечно променящ се свят, е, че всичко се гради на информираността, знанието и образованието. 

Какви знания и умения имаме да управляваме личните си финанси

"Не попадаме ли често в бермудския триъгълник кредитиране-планиране-импровизиране в опита "да спасим месеца?" 

Весела Николаева, журналист със съсредотечено внимание към застраховане, финанси и в частност лична икономика, коментира:

Къде бъркаме

"Хората обикновено мислят, когато говорим за лични финанси, че става дума за пестене. Понякога доброто управление наистина става със записване на всеки разход (при излишни разходи, които се налага да намалим). В повечето случаи става дума за по-добро разпределение, и ако можем да намерим начин за по-добро постъпление (да си увеличим приходите). През декември това не е много възможно. Затова през коледните празници в най-добрия случай да не купуваме излишни неща и да помним, че има януари месец... 

Темата за личните финанси не е нещо, което да хванеш днес и за два дни да си направиш списъци и таблици, а означава да имаш вътрешно убеждение, че харчиш за това, което е наистина важно, и разпределяш парите си по най-добрия начин.

Можем да се постараем това, което идва като приход, да разпределим така, че да ни осигурява един сравнително нормален начин на живот. И задължително да имаме някакъв "авариен фонд"! Не е нужно това да е някакъв огромен банков депозит, може да са пари, вложени в различни инвестиционни схеми, може да е просто една животозастраховка, която ни кара да се чувстваме по-спокойни."

Не препоръчвам т.нар. "пари в буркан"!

Чуйте повече подробности в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00