Как да се справим с планирането и управлението на личните финанси във времето преди Коледа, а и не само.
В рубриката на "Нашият ден" „Какво ни чака“ Ивана Мурджева дава насоки за личния бюджет и неговото правилно планиране:
"Може би най-ключовите неща, които е важно да знаем, за да можем да живеем добре в този вечно променящ се свят, е, че всичко се гради на информираността, знанието и образованието.
Какви знания и умения имаме да управляваме личните си финанси
"Не попадаме ли често в бермудския триъгълник кредитиране-планиране-импровизиране в опита "да спасим месеца?"
Весела Николаева, журналист със съсредотечено внимание към застраховане, финанси и в частност лична икономика, коментира:
Къде бъркаме
"Хората обикновено мислят, когато говорим за лични финанси, че става дума за пестене. Понякога доброто управление наистина става със записване на всеки разход (при излишни разходи, които се налага да намалим). В повечето случаи става дума за по-добро разпределение, и ако можем да намерим начин за по-добро постъпление (да си увеличим приходите). През декември това не е много възможно. Затова през коледните празници в най-добрия случай да не купуваме излишни неща и да помним, че има януари месец...
Темата за личните финанси не е нещо, което да хванеш днес и за два дни да си направиш списъци и таблици, а означава да имаш вътрешно убеждение, че харчиш за това, което е наистина важно, и разпределяш парите си по най-добрия начин.
Можем да се постараем това, което идва като приход, да разпределим така, че да ни осигурява един сравнително нормален начин на живот. И задължително да имаме някакъв "авариен фонд"! Не е нужно това да е някакъв огромен банков депозит, може да са пари, вложени в различни инвестиционни схеми, може да е просто една животозастраховка, която ни кара да се чувстваме по-спокойни."
Не препоръчвам т.нар. "пари в буркан"!
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg