Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени ли се обществото ни през 2020 година

Какво се случи и какво не се случи през безпрецедентната 2020-а? Имаме ли ориентири как да се измъкнем от кризата и съумяхме ли да усилим защитната мрежа, която да ни задържи било в личен, било в обществен план.

"Нашият ден" прави опит за обзор на годината с Екатерина Маркова, социолог от Института по философия и социология на БАН, и с Милена Якимова, социолог и преподавател във Философския факултет на Софийския университет.

"Кризата с пандемията не промени обществото. Значителните промени изискват повече време, смята Екатерина Маркова. Тази безпрецедентна криза, като всяка друга, извади на показ всичко, най-доброто и най-лошото. Ще дам пример със семейната криза – когато всички бяхме вкъщи, затварянето ни накара да се сближим, прекарвайки много време заедно. При други семейства обаче затвърди агресията, отчуждаването. 

Едно е сигурно: Няма да се справим поединично, страхът не е работеща стратегия. Нужни са съвместни действия, а противопоставянето е много остро, защото кризата е остра. Има голям дебат дали демократичният моде е показал слабости и ще претърпи промяна", каза Екатерина Маркова. 

"Да, "емпатия" стана ключова дума, но нека говорим и за солидарност – допълва Милена Якимова. Солидарността предполага институции. В българия има дефицит на солидарност.

Дебатите над състоянието на обществената тъкан са отпреди 2020 и единственото съгласие е, че не живеем в почтено общество. На професионален език почтено общество е това, в което институциите пречат на произвола на силния върху слабия. Трябва да възстановим контрола си върху институциите. Имаме да задаваме въпроси: къде са ваксинационните центрове, например."

Пресечна точка в двата разговора е, че не бива да спираме да се питаме: "Какво мога а направя аз? – това ще ни лекува от собствените ни тревожности, може да звучи лексиконно, но е онова, което можем да направим като всекидневни хора."

"Има блага – като свободата, образованието, емпатията, които колкото повече изразходваш, толкова повече увеличаваш" – внася лъч оптимизъм Милена Якимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53