Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Александър Христов: Радиото е интимна медия

Обществените медии имат голямо бъдеще, те могат да бъдат независими, което им дава огромния лукс на свободата

Александър Христов
Снимка: личен архив

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата.

Истории в ефира: Един пишещ човек в едно радио – среща с Александър Христов, драматург от редакция „Радиотеатър“.

Писането  

"Всеки пишещ човек пише за някого извън себе си. Писането винаги е един вид диалог. Писането е актът от теб към идеята за друг."

Медиите 

"До голяма степен медиите в сегашния им вид са много близки до маркетинга – те продават продукт. Цедката е толкова широка, за да привлича повече хора, че накрая имам чувството, че сме изпаднали в новговор на Оруел – един език, който за мен е изкуствен, далечен, той е само с кодови думи, по-скоро символи, които да те закачат да влезеш, да кликнеш... и интимността изчезва. Кратката форма доминира изцяло – иконично е. А радиото е интимна медия. Винаги директното, интимното, искреното говорене – да говориш, както мислиш – е по-добрият вариант. Дори и с риск това да не се възприема.

Мисията на радиото 

Обществените медии са длъжни да дават алтернатива на нещата, които се случват, и да гледат от по-различна и по-задълбочена гледна точка. Обществените медии имат задължението да запазят идеята за авторитет. Когато има някакъв обществен дебат, проблем, да имаме възможност да чуем хората, които наистина разбират и ние припознаваме като авторитети. 

Защото демократизацията на информацията ни оставя с едно грешно впечатление, че ние разбираме от всичко, а това далеч не е вярно. Наше право е да подходим емоционално и да решим каква е нашата позиция, но това не означава, че тази позиция е информирана. И тук идва мисията на радиото."

Радиото след 50 години

"Моето лично усещане е, че, първо, ще се върви – и в радио, и в телевизия – към нелинейно потребление на медиите. Те ще се правят линейно, но ще се потребяват нелинейно. Т.е. слушателят сам ще решава кога да потребява даден продукт, независимо кога е минал в ефир. Второ, казвам го с чисто сърце и не защото работя в такава медия, смятам, че обществените медии ще имат все по-голямо бъдеще, защото те имат способността да бъдат независими – не са пряко зависими от икономически инструменти, което им дава огромния лукс на свободата." 

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28