Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Ключът за изборите у нас е в нямото удобно мнозинство

Има място за нови лидери и за нови политики

Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.
Снимка: БНР

Избори и избиратели в деня, определен за полагане на клетва на поредния президент на САЩ, или как „новото нормално“ в световната избирателна система води до различни поведенчески модели и променя смисъла. За психологията на избирателите по света и у нас говори в "Нашият ден" д-р Пламен Димитров, психолог:

"Днес светът гледа със заострено внимание какво ще се случи във Вашингтон и каква промяна ще последва от това. Светът в момента има нужда от ново начало, от лидери за новото начало. Ключова част от изборния процес са активацията и компетентното участие на хората. Ние от дълго време имаме едно нямо удобно мнозинство, което не гласува. И тук е ключът всъщност и за предстоящите избори в България

Ние правим изследване след изборите, за да можем да наблюдаваме реалното поведение, а не просто нагласите. Очакваме активиране на големи групи хора – да участват в изборния процес, въпреки тревогите около Covid. Все още имаме една твърде голяма група от т.нар. "пасивни избиратели", които предпочитат да не участват, за да избегнат трудностите, напрежението да правят избори, да изразят позиция. Може би това е и най-важната група, към която е нужно да се насочи вниманието както на самите кандидати, така и на всички тези, които искаме да имаме реално демократично участие и да се чуе волята на електората

Ние много добре знаем, че между екзистенциалната ситуация (начина, по който хората живеят), тяхното емоционално, личностно преживяване за благополучие или неблагополучие и чувството им за автентичност – за това, че могат да изразят себе си, чувствата, потребностите си, идеите си – има много голяма връзка. Т.е. гласуването много често изразява една дълбинна картина и профилите на негласуващите в никакъв случай не са едномерни. От последните избори ние знаем, че около 30% от негласуващите българи имат точно такава позиция на агресивна защита, опит да критикуват всичко, без обаче да открият, да припознаят себе си в платформи и политики, които в момента се предлагат. И тези хора са изключително гневна част от нашето нямо мнозинство."

Пламен Димитров даде подробности за представителната извадка от март 2020 насам за мнението на икономически активни българи, които не са загубили работата си, нито пък са им спаднали съществено доходите – онези, които се очаква да са най-активни, компетентни и заинтересовани да участват активно в изборите, българи между 25 и 65 години. "Имаме 2570 доброволни участия в едно наше изследване, проследяващо за ефектите върху социалното и емоционалното, разбира се, въздействие на коронавируса върху българите и начините, по които те се справят. Това изследване е подкрепено от наши международни партньори и дава следния резултат: Само около 34% от нашите респонденти имат стабилна жизнена ориентация със съзидателен, конструктивен, продуктивен, ефективен начин на живот и стратегии за справяне с тези неблагоприятни ефекти на пандемичната криза. Това са хората, които дават модела на конструктивно справяне с кризата. Тези хора дават най-добрия модел на бъдещия нов активиран избирател, който търси ново лидерство, нови фигури, политики, които са ориентирани, от една страна, към грижа за здравето, сигурността и устойчивостта, от друга страна – имат желание да направят промени, трансформация."

Д-р Димитров обобщи, че предстои да се гради отново авторитетът на институциите, защото той беше сериозно накърнен не само през последните месеци, а и през последните десетилетия. "Има място за нови лидери, за нови политики, които да дадат ново начало. От една страна, издръжливост и способност да се справяме с трудни обстоятелства в живота, от друга страна, грижа за човека и издигане на приоритетността на важни фактори като благополучието на хората, а не само корпоративните интереси и печалбите."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53