Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на родилната помощ в България

Снимка: БГНЕС

Бабинден е един от най-големите народни женски празници. Посветен е на бабите – това са жените, които помагат при раждане, на младите булки и невести. От древността този ден е подчинен на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са бабували на родилките. Първото българско бебе (момиченце) за годината се роди във Варна в първата минута на 1 януари 2021 г.

Йорданка Стефанова, старша акушерка на Родилно отделение при СБАГАЛ „Проф. д-р Д. Стаматов - Варна", е гост в "Нашият ден", за да разкаже за родилната помощ в България.

"На 20 март стават 32 години, откакто работя в това лечебно заведение. Упражнявам от първия ден досега професията си с огромно желание и трепет. Все още има желание да се упражнява тази професия – през изминалата година доста нови акушерки започнаха работа при нас, имат желание и се справят добре. Уча ги на тънкостите в професията – все пак това е един занаят – всеки занаят с гледане и с опит "се краде".

Всеки ден минава различно, работата си върви, повече работа имаме от предходната година – живи и здрави бебета. Това е най-радостното."

Проф. д-р Емил Ковачев, д.м.н., лекар АГ, управител на СБАГАЛ „Проф. д-р Д. Стаматов - Варна" ЕООД, разказа в "Нашият ден":
"През 2020 г. родените деца при нас са 2099 г. Има леко увеличение в сравнение с 2019 г. 2020 г. беше белязана с Covid-19. При нас още от март месец, от първия пандемичен връх, е създадена стройна организация, създадено е отделение, в което се обслужват родилки и други пациентки със спешна акушеро-гинекологична патология с придружаваща Cоvid инфекция. Като цикълът е затворен – операционна, предродилна зала, родилна зала. Вече има около 10-тина родилки, родили успешно при нас с придружаваща Cоvid патология. Всичко е наред при тях и децата също са добре. 
Готови сме за отваряне отново на плановия прием. В последните дни здравният министър разреши плановия прием – това е за плановите гинекологични операции. Това е една добра инициатива. Защото част от нашите операции, въпреки че са планови, понякога са с отложена спешност. 
Бабинден е голям празник в българския обреден каледар. Той идва още от езическите праславянски времена и преминава през всичките епохи на съществуване на българската народност като почит към жената, която помага за идването на новия живот. В България той се празнува от 1951 г., когато е обявен официално за Ден на родилната помощ и празник на гинеколози и акушерки. В настоящите трудни времена този празник добива ново звучене, защото носи оптимизъм, утвърждава вярата в живота, който пребъдва и тържествува въпреки някои трудни обстоятелства."
Проф. Ковачев поздрави своите колеги и им пожела здрави и сили да отстояват професията, да изпитват удовлетворение от усилията си и радостта от щастливите усмивки на майките, които поемат в ръце своите рожби. "За нас, акушер-гинеколозите, най-голямата награда е да видим щастливите майчини очи и да чуем детския звънлив плач."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26