Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

„Риалити роман“ или културното наследство на новаторските журналистически формати

Снимка: Кирчо Стоичков

„Риалити роман“ или културното наследство на новаторските журналистически формати.

Риалити романът е хибриден жанр в изкуството, който съчетава елементи на роман, създаване „на живо“ и колективно авторство. Произведението се състои от предварително определени елементи и сюжетна линия. Всяка глава от произведението се създава от отделен автор. Журналист кани съответния автор и пряко в ефир му задава въпроси: авторът импровизира сюжета и хода на действието, и актьори ги изпълняват веднага (също импровизирайки). Резултатът е съвместно творчество на автора, актьорите и водещия, което по форма е роман, и се изпълнява в директно излъчване (оттук и името – „риалити роман“)

Концепцията за жанра е създадена през 2007 г. от журналистите Емил Янев и Кин Стоянов и актрисата Елена Бозова. Първото произведение в него – „Шифърът на елкинемите“ (елкинеми – от ЕЛена, КИН и ЕМил) – е излъчено по Радио София през 2008 г. от 10 февруари до 13 април, всяка неделя, по един час. Излъчванията са общо 10, по едно на автор: поканените автори са Боян Биолчев, Николай Василев, Калин Илиев, Ваня Щерева, Велислава Дърева, Стефан Вълдобрев, Юри Лазаров, Недялко Делчев, Фани Цуракова и Емил Андреев.

"Риалити роман" е носител на "Сирак Скитник" – Екипна награда за радиопредаване, разработвано с висок професионализъм и оригинални идеи – за 2008 година; "Златен чадър" – Mediamixx; номинация на PRIX EUROPA - 2009 – радиооскарите

Емил Янев – идеолог, създател и водещ на „Риалити роман“ – разказва в "Нашият ден" за началото преди 12 години и насочва отправки към първото му издание през 2007 година в ефира на БНР с участието на проф. Боян Биолчев.

"Това беше едно време, когато експериментът стоеше над всичко, поне в нашия екип. Аз не казвам, че риалити романът е някакъв връх на журналистическото наследство, но мисля, че беше нещо уникално, което и до момента не е правено. Цялата работа започна с желанието на нашата колежка Елена Бозова да направим нещо необичайно, нещо с театрално звучене. Аз пък се сетих, че съм чел в детските си години една изключително увлекателна история на име "Тайната на оранжевата котка". В нея един писател написва една глава на един роман, после я праща по пощата, да речем, в Япония... с условието да бъдат определен брой глави и последният автор да завърши повествованието. От там тръгна идеята.

Сега риалити романът е в почивка – засече на 36 роман – връхлетяха ни карантините... Има 35 завършени радиотомчета. З6-ият незавършен е "Софиянец за три месеца". "

За историите и историята на предаването, за състоянията на абсолютно пълна импровизация, за връзката на риалити романа с книгите-игри в радиовариант, за наградите и времето, както и включване на проф. Боян Биолчев – чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00