Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Слави Бошнаков: Да си звукорежисьор е ангажимент, концентрация и дълг

Обичам да стоя зад микрофона, а не пред. Там се чувствам силен и в свои води

Слави Бошнаков
Снимка: Мария Мира Христова

По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. 

Много е трудно звукорежисьорът да застане до водещия пред микрофона в студиото. За звукорежисьорите, без които не можем...

Главен герой е доайенът на звукорежисьорите на програма „Христо Ботев“ Слави Бошнаков.

"Героите са на друго място... Ние сме тези с лопатите и с кирките... Аз съм бил в Радиото на две земетресения. Вярно, че нашият стар хубав дом е доста добре построен, масивен и стабилен, но въпреки това пултът се тресе. Преди години имаше и съобщения за поставени бомби в сградата на радиото, които, слава богу, се оказаха неверни. Тогава на пропуска стоеше извънреден полицай, който каза: "Всеки, който се разпише, на своя отговорност, може да влезе в радиото и да работи". Та познай кой се разписа пръв – моите колеги, звукорежисьорите."

Без кого не може Радиото

"Имаше едно време един генерален директор, който искаше да прави съкращения на персонала. Аз му казах тогава: "Г-н генерален директор, не е сложно – идвате на национален празник/събота/неделя и тръгвате от едната към другата сграда. И започвате – където няма хора, значи може без тях. Където има хора, които работят – значи без тях не може". Та ако това се приеме за героизъм, добре."

Професията звукорежисьор

"Тази професия е изключително специфична. Аз действително обичам да стоя зад микрофона, а не пред. Там се чувствам силен, там се чувствам в свои води. Мисля, че повечето ми колеги го чувстват по същия начин. Тази професия учи на много неща. Тя е занаят. Навремето преди 30-ина години откриха такава специалност "Звукорежисура". От там хората излизат с много висока квалификация, но те не излизат със занаят. Защото, да кажем, идва тука млад човек, който е технически много добре. Но му липсват тия ... (щрака с пръсти) неща. Това е изключителен ангажимент, изключителна концентрация и чувство за дълг. Не помня за тези 42 години в радиото мой колега да не е дошъл на работа."

Пътят към Радиото

"Благодарение на моята майка Нина Симеоновна Бошнакова – московчанка четвърто поколение – съм израснал в Радиото. Още като дете ме впечатли атмосферата. Първо ме спечели спокойствието на хората, подредеността, чистотата, тези студиа със специално оборудване за акустика... Естествено дойде всичко – моята мечта беше тази. Аз съм от тези "хвърчащите хора" (както казва Валери Петров), които работят това, което обичат. Първите стъпки – имаше комисия, имах за наставник Сета Митрева – изключително възпитан, фин човек – от нея научих основите на работата. Да, както каза и колегата Антонина Кирякова, много е важно младите хора, които идват, да знаят, че тука заплащането не е голямо. Наистина тези хора са тук, затова че обичат работата си – не като клише..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

Милан Кундера: Автор, който не оставя нищо на случайността

Наближава рожденият ден на Мѝлан Ку̀ндера , който е на 1 април. Той е чешки писател, който през 1975 година напуска родината си и се заселва във Франция. Автор е на книги, както на чешки, така и на френски език.  Най-известните сред тях включват "Шегата" (1967), "Книгата за смеха и забравата" (1979) и "Непосилната лекота на битието" (1984)...

публикувано на 28.03.24 в 10:04
Бохумил Храбал през 1985 г. (Фотография на Хана Хамплова).

110 години от рождението на Бохумил Храбал

В днешните "Епизоди от живота" се занимаваме с Бохумил Храбал , който е роден на 28 март 1914 г. Днес се навършват 110 години от неговото рождение .  Може да се каже, че Храбал е един от "най-човеколюбивите автори", не само в Чешката, но в Европейската и Световната проза. Произведенията му са превеждани на близо 30 езика, като популярността им..

публикувано на 28.03.24 в 09:11

Жените в ценностната система на историята

Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч.  Модераторът на дискусията  Камелия Ценева разказва в "Нашият..

публикувано на 28.03.24 в 09:05

Осемнайсетгодишен русенец е глобен за продажба на райски газ на непълнолетен клиент

Осемнайсетгодишен русенец е глобен, след като продал голямо количество райски газ на 16-годишно момче. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева, предаде БТА. Сигналът за незаконната продажба на непълнолетното момче бил подаден в полицията от баща му. Той разказал на униформените служители, че забелязал промяна в..

обновено на 28.03.24 в 08:59