По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата.
Много е трудно звукорежисьорът да застане до водещия пред микрофона в студиото. За звукорежисьорите, без които не можем...
Главен герой е доайенът на звукорежисьорите на програма „Христо Ботев“ Слави Бошнаков.
"Героите са на друго място... Ние сме тези с лопатите и с кирките... Аз съм бил в Радиото на две земетресения. Вярно, че нашият стар хубав дом е доста добре построен, масивен и стабилен, но въпреки това пултът се тресе. Преди години имаше и съобщения за поставени бомби в сградата на радиото, които, слава богу, се оказаха неверни. Тогава на пропуска стоеше извънреден полицай, който каза: "Всеки, който се разпише, на своя отговорност, може да влезе в радиото и да работи". Та познай кой се разписа пръв – моите колеги, звукорежисьорите."
Без кого не може Радиото
"Имаше едно време един генерален директор, който искаше да прави съкращения на персонала. Аз му казах тогава: "Г-н генерален директор, не е сложно – идвате на национален празник/събота/неделя и тръгвате от едната към другата сграда. И започвате – където няма хора, значи може без тях. Където има хора, които работят – значи без тях не може". Та ако това се приеме за героизъм, добре."
Професията звукорежисьор
"Тази професия е изключително специфична. Аз действително обичам да стоя зад микрофона, а не пред. Там се чувствам силен, там се чувствам в свои води. Мисля, че повечето ми колеги го чувстват по същия начин. Тази професия учи на много неща. Тя е занаят. Навремето преди 30-ина години откриха такава специалност "Звукорежисура". От там хората излизат с много висока квалификация, но те не излизат със занаят. Защото, да кажем, идва тука млад човек, който е технически много добре. Но му липсват тия ... (щрака с пръсти) неща. Това е изключителен ангажимент, изключителна концентрация и чувство за дълг. Не помня за тези 42 години в радиото мой колега да не е дошъл на работа."
Пътят към Радиото
"Благодарение на моята майка Нина Симеоновна Бошнакова – московчанка четвърто поколение – съм израснал в Радиото. Още като дете ме впечатли атмосферата. Първо ме спечели спокойствието на хората, подредеността, чистотата, тези студиа със специално оборудване за акустика... Естествено дойде всичко – моята мечта беше тази. Аз съм от тези "хвърчащите хора" (както казва Валери Петров), които работят това, което обичат. Първите стъпки – имаше комисия, имах за наставник Сета Митрева – изключително възпитан, фин човек – от нея научих основите на работата. Да, както каза и колегата Антонина Кирякова, много е важно младите хора, които идват, да знаят, че тука заплащането не е голямо. Наистина тези хора са тук, затова че обичат работата си – не като клише..."
Чуйте повече в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg