Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказки от един суфи – вълшебно пътешествие в тайните на съществуванието

Азиз Шакир-Таш
Снимка: Личен архив

“Дълбините на въображението. Приказки от един суфи“ е книга, принадлежаща на древността, но много модерна по смисъла си. Своеобразно пътешествие от срещи с Буда, Заратустра, Брахма, Авраам, Моисей, Конфуции, Платон, Аристотел, Исус и Мохамед.

Произведение с поетичен език, приличащо на приказка и фантастика, но съчетаващо мъдростта на всички религии. Хармонична, изящна и лаконична творба.

Ахмед Хилми, наречен Филибелията, се ражда през 1865 г. в Пловдив (тогава гр. Филибе), в семейството на османския консул в града, Сюлейман бей. Суфист, философ, писател и издател на богат набор от периодични издания.

„Дълбините на въображението“ е най-известното произведение на Хилми. То може да се разглежда и като сборник със суфистки разкази. В него авторът изпраща своя герой Раджи – млад мъж, разочарован от науката, философията, религията и от живота, какъвто го познава – на вълшебно пътешествие в търсене на тайната на собственото му съществуване.

“Срещнах се с книгата преди двадесет години. По това време докторанствах в Истанбул и попаднах на първото издание на превода на турски“, разказва преводачът Азиз Таш в “Артефир“.

“В произведението се откриват страшно много елементи от зороастризъм, хиндуизъм, от съвсем чужди за османската култура религии и философии“, казва още той и подчертава:

“Ахмед Хилми по един особен и успешен начин успява да направи вкусна “манджа с грозде“. Не всеки би могъл да постигне нещо подобно. Още повече, че всичко това е пречупено през суфизма“.

“Забелязвайки името “Филибели“ на корицата на книгата, си я купих преди време. И в много следващи издания неизменно присъстваше името “Филибе“ с отпратка, че това е Пловдив, затова имаме пълни основания да го припознаем като най-добрия, заслужаващ да бъде припознат, суфи автор, живял някога по българските земи“, разказва още преводачът.

Повече за книгата можете да чуете от преводача Азиз Таш в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05