Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кино „Влайкова“ – минало и бъдеще

Снимка: кино „Влайкова“

След успешната кампания за набиране на средства, с която кино „Влайкова“ се сдоби с модерен прожекционен апарат, плановете на режисьора Олег Ковачев включват създаване на киноучилище за млади хора и привличане на публика с европейско кино. Олег Ковачев е председател на настоятелството на читалище „Антон Страшимиров“, което стопанисва киното. „Не можем да избягаме напълно от комерсиалното, но посягаме и към европейско кино, което предполага повече размисъл“ – казва той.

Интересната история на киното включва много ентусиазъм и едно изключително завещание, което успява да запази статута му през десетилетията. То е на неговата създателка – учителката Мария Влайкова, трета съпруга на писателя и депутат Тодор Влайков.

„Г-жа Влайкова е носила тухлите за киното с волска каруца и сама ги е разтоварвала – представете си какъв жар, какъв ентусиазъм е имала тази жена, за да построи киното, с явната цел да го остави на хората. – припомня Олег Ковачев – Завещанието ѝ е написано изключително романтично и така киното е спасено. В него пише, че в момента кинематографът е много модерно нещо и тя е искала част от печалбите на киното да се дават като стипендии за студенти.“

Още факти от историята на кино „Влайкова“ чуйте във „Време и половина“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44
Из

Ясен Григоров е избран за изложбата на илюстраторите на Панаира на детската книга в Болоня

Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..

публикувано на 24.01.25 в 15:37

Художничката Стефка Аройо – от малкото море до големия океан

"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03