След успешната кампания за набиране на средства, с която кино „Влайкова“ се сдоби с модерен прожекционен апарат, плановете на режисьора Олег Ковачев включват създаване на киноучилище за млади хора и привличане на публика с европейско кино. Олег Ковачев е председател на настоятелството на читалище „Антон Страшимиров“, което стопанисва киното. „Не можем да избягаме напълно от комерсиалното, но посягаме и към европейско кино, което предполага повече размисъл“ – казва той.
Интересната история на киното включва много ентусиазъм и едно изключително завещание, което успява да запази статута му през десетилетията. То е на неговата създателка – учителката Мария Влайкова, трета съпруга на писателя и депутат Тодор Влайков.
„Г-жа Влайкова е носила тухлите за киното с волска каруца и сама ги е разтоварвала – представете си какъв жар, какъв ентусиазъм е имала тази жена, за да построи киното, с явната цел да го остави на хората. – припомня Олег Ковачев – Завещанието ѝ е написано изключително романтично и така киното е спасено. В него пише, че в момента кинематографът е много модерно нещо и тя е искала част от печалбите на киното да се дават като стипендии за студенти.“
Още факти от историята на кино „Влайкова“ чуйте във „Време и половина“.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg