Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орално здраве и пандемия – страда ли устната кухина

Снимка: архив

На 9-и февруари се отбелязва Международният ден на стоматолога. На днешния ден се почита и паметта на св. Аполония, която е била измъчвана, за да се откаже от християнството. Вадили са ѝ зъб по зъб и се изобразява с клещи върху иконите.

Обръщаме ли достатъчно внимание на оралното здраве по време на пандемията или сме склонни да отлагаме? Темата коментира д-р Николай Шарков – личен архивв “Нашият ден“ д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

“Никога не трябва да се забравя, че здравето на устата е неделима част от общото здраве на индивида – казва той и допълва – В началото на пандемията практически посещаемостта в нашите дентални клиники бе сведена до минимум. Хората се обръщаха към лекаря по дентална медицина само при неотложност, при болка. Постепенно се засили потокът на пациенти, но това стана едва след като бе наситен пазарът с лични предпазни средства. Защото първите месеци имаше изключителен недостиг на лични предпазни средства.“

Никога не имало опашки пред зъболекарските кабинети“ – казва още д-р Шарков и обяснява – По една проста причина, че българският пациент, а и не само българският, обикновено разглежда здравето на устата като нещо отделно от общото здраве. Пациентите са склонни и настроени да отлагат лечението на заболяванията в устната кухина, а те са освен кариеси, заболявания на лигавицата и на венците.“

“Неглижирането на проблеми в устната кухина дава отражение върху целия организъм и обратно – заболявания на организма дават отражения и в устната кухина. Понякога ние сме първите, които диагностицират общо заболяване на индивида. Така че две са причините за намаления приток на пациенти – пандемията и неглижирането на оралното здраве.“

Водата за уста като мярка срещу Covid-19

“Преди няколко месеца телевизия FOX, в своята интернет страница, пусна едно изследване за използване на вода за уста като мярка срещу коронавируса в устната кухина. Имаше забележка обаче, че точно срещу коронавирус тогава водата не бе изследвана, а бе изследвана срещу други вируси и микроорганизми. Знам, че в момента редица компании работят и използват водата за уста, за да докажат, че тя влияе на коронавируса, като рязко намалява броя му в устната кухина. Знаете, че устната кухина, освен носа и очите, е основното входно отверстие за вируса.”

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13